שאיבת שומן

שאיבת שומן
זוכרים את וודי אלן ב"ישנוני"? כשהוא מתעורר בעולם של שנת שלושת אלפים ומשהו, הוא מגלה תאים שהכניסה אליהם מבטיחה רצף אורגזמות אינסופי. אלן נשאר בתא הזה כמה שעות, ואני – ברוב נאיביות – הייתי בטוחה שכשיצא משם יתברר שהוא גם רזה בכמה קילוגרמים, אחרת מה זה שווה…

החלום הזה, להתעורר בוקר אחד ולגלות שמישהו המציא מכונה ששואבת מהגוף שומן מיותר, משותף כנראה ליותר משמנ/ה אחד/ת, ומה שמפתיע הוא שיש מכונה כזו בדיוק, אלא שהיא מיועדת לאנשים לא ממש שמנים, ולא, היא לא מאפשרת לרזות בלי דיאטה.

למה יש לנו שומן בגוף?
שכבת השומן שלנו נמצאת בין השרירים לעור, ומהווה מעין ריפוד שמעניק לנו צורה. בלעדיה, היינו נראים כמו שלדים מהלכים. השומן הזה מחולק למעשה לשתי שכבות המופרדות ברקמת חיבור: שכבה "שטחית" הקרובה יותר לעור, ושכבה "עמוקה" הקרובה יותר לשרירים.

איפה מצטבר השומן?
השומן מרפד את כל גופנו, אבל הגנטיקה וההורמונים שלנו מכוונים אותו להצטבר דווקא באזורים מסוימים. בגיל ההתבגרות נקבע מספר תאי השומן בגופנו – וכשאנו עושים דיאטה או זוללים אנחנו מעלים ומורידים את כמות השומן שמצטברת בתאים האלה. גברים משמינים אחרת לגמרי מנשים: אצלם מצטבר השומן הכרס, ואצלנו באגן ובירכיים. כשאנו מתבגרים, חילוף החומרים שלנו איטי יותר, והשומן מצטבר ביתר קלות. באותם אזורים אופייניים (גברים- כרס, נשים – אגן וירכיים) השומן אינו פעיל מבחינה מטבולית. דיאטות לא יפנו אותו משם, וגם לא התעמלות, כך שאפשר לרזות בפנים ובידיים, ועדיין לשאת מאחור ישבן ענק.

מה זה צלוליט?
הצלוליט הוא שכבה גבשושית של עור שנראה כמו גבינת קוטג. כשאנחנו משמינים, תאי השומן תופחים אבל המחיצות שמחברות את השומן לעור לאמתארכות והן מושכות את העור ויוצרות את אפקט הצלוליט. זה קורה בעיקר לנשים, בגלל מבנה רקמת החיבור ושכבת השומן השטחית שלהן. קרמים, אגב, לא עוזרים, ואחרי שאיבה הצלוליט לא נעלם, ולעתים אפילו בולט יותר לעין.

מהי שאיבת שומן?
שאיבת שומן היא טכניקה שמאפשרת לסלק את השומן מהאזורים שבהם הוא מצטבר, על מנת לתת לגוף את הצורה שבה אנו חושקים ולא מסוגלים להגיע אליה בדיאטה והתעמלות. שאיבת שומן לא נועדה להחליף דיאטה, והיא אינה כלי לירידה במשקל, רק לשינוי צורת הפיזור של השומן בגוף.

והשומן לעולם לא חוזר למקומות שמהם נשאב?
תיאורטית לא, מעשית כן. תאי שומן שנשאבו מאזור מסוים לא יחזרו אליו, תאי השומן מתחלקים ומתרבים רק בהשמנה מסיבית, אבל די בכך שיישארו במקום תאים בודדים (והם יישארו, יש להניח) כדי שנוכל להשמין שם בחזרה. יותר מזה – מי שישמין אחרי שאיבת שומן, יגלה פתאום שהשומן המצטבר מחפש לו מקום לנוח, ומאחר שהוא לא ימצא תאי שומן באזורים שהכיר, הוא יצטבר פתאום במקומות חדשים ומוזרים כמו הצוואר, הכתפיים ומאחורי הברכיים. שאיבה הנעשית מאזורים בהם יש הצטברות יתר של שומן תגרום לפיזור טוב יותר של השומן החדש.

מה זאת אומרת?
זאת אומרת שאם רוצים להיפטר משומן צריך קודם כל לרזות. אם בחרתם לשאוב את השומן שמצטבר במקומות שלא רזו, זכרו שאחר כך אתם חייבם להמשיך בפעילות גופנית ותזונה נכונה, אחרת תקבלו גוף מעוות ומוזר.

עוד על שאיבת שומן:
מדריך מקיף של ד"ר חיים קפלן על שאיבת שומן באתר Bello
Share by: