После операции по увеличению груди

לאחר ניתוח הגדלת חזה

מה מרגישים אחרי הניתוח?
כאבים. הניסיון לתאר, או לנבא, עד כמה כואב זה הולך להיות נועד לכישלון. יש כאלה שאחרי הניתוח מטפסות על הקירות מרוב כאבים ויש כאלה שאומרות שלא כואב להן בכלל. מה שבטוח הוא שבשיטה לפיה מכניסים את הסיליקון מתחת לשריר זה כואב יותר. למה? כי כדי להכניס אותו לשם צריך לנתק את השריר מהחיבור שלו לצלעות התחתונות, וזה בעיקר מה שכואב.

יום – יומיים אחרי הניתוח הכאבים פוחתים, אבל נותרת מידה מסויימת של כאבים בעת הרמת הידיים מעל לגובה הכתפיים. הכאבים האלה נעלמים אחרי כשבוע. ויש עוד: במשך השבועיים-שלושה הראשונים החזה רגישים למגע, ויחד עם זאת עלולה להיות ירידה זמנית בתחושה, בעיקר באזור הפיטמה. גם ההפך ייתכן, כשבמקום ירידה בתחושה תהיה באיזור הפיטמה תחושה של גירוי יתר. הרגישות חולפת אחרי כמה שבועות, התחושה חוזרת במלואה אחרי כמה חודשים.

איך נראים אחרי הניתוח?
אותו דבר, רק חבושים. בדרך כלל לא מתווסף לחבישה שום דבר נוסף, אם כי לפעמים מושארים נקזים למשך 24 – 72 שעות (ואז מוצאים במשיכה, פעולה שכרוכה בכאב קל בלבד), תלוי במידת הדימום של האזור, בהחלטתו של המנתח ובשיטה בה הוא עובד.

ואיך נראית תפארת היצירה?
בחודשים הראשונים לאחר הניתוח החזה יהיו נפוחים וזקורים, גם בגלל בצקת (נפיחות) העור וגם בגלל הצטברות קלה של נוזלים סביב השתל. כאשר התופעות נעלמות, יש צניחה קלה של החזה וגם הנפח שלהן יורד. הצלקות ילכו ויתבהרו במשך מספר חודשים אחרי הניתוח, וכשנה וחצי אחריו יגיעו לצורתן הסופית.

מה צריך לעשות אחרי הניתוח?
אחרי שהרגישות הראשונית בחזה יורדת, רצוי לבצע מסג'ים קלים של החזה כדי לשפר את זרימת הדם בעור ולהקטין את הנפיחות והבצקת של העור.

יש פלסטיקאים המעודדים את המנותחות לבצע מסג'ים עמוקים יותר, כדי להקטין את שכיחות ההתקשות סביב שתל הסיליקון. תפקידם של המסג'ים העמוקים יותר הוא להזיז את הפרוטזה בתוך כיס הריקמה, והמנתח ידגים לך בדיוק איך לתפוס מה, ולאן להזיז. להבדיל מהמסג'ים הקלים, שהם סוג של ליטוף, מסג' עמוק הוא לא נעים ואפילו כואב, אבל כדאי, כי אחרי מסג'ים כאלה החזה רכים יותר באופן משמעותי.
מה ללבוש אחרי הניתוח
הכיני לך בגדים רחבים ונוחים. לא כאלה שצריך ללבוש דרך הראש, ובשום פנים ואופן גם לא טי-שירט צמודה והדוקה.
ועוד דבר בעניין המלתחה החדשה: את קנייתה של החזיה החדשה שאת מפנטזת עליה כדאי לך לדחות מעט, אלא אם כן יש לך מספיק כסף להשקיע בפינוק קצר מועד. שדייך החדשים יהיו נפוחים יותר אחרי הניתוח, ויקח להם קצת זמן להגיע לגודלם הסופי. 
האם צריך לשכב?
לא צריך, אבל אם זה מה שאת מרגישה שאת צריכה, את מוזמנת.

האם מותר להתרחץ?
בהחלט כן, אבל בשלבים. אם יצאת מחדר ניתוח ומצאת את עצמך נתונה בחבישה לוחצת, תצטרכי להסתפק בינתיים ב"מקלחת צרפתית" (לרחוץ/לנגב במים וסבון רק חלקי גוף נבחרים) ולדחות את המקלחת בשלושה-ארבעה ימים, עד שיסירו את התחבושות. לעומת זאת, אם בתום הניתוח הלבישו לך חזיה, תוכלי להסיר אותה, להתקלח – ומיד ללבוש חזרה. אין ספק שכדאי לך מאוד לרכוש חזייה נוספת. זו שתצאי איתה מחדר הניתוח תהיה מוכתמת בדם והפרשות. את תרצי לכבס אותה, אבל באותה מידה תהיי חייבת להישאר איתה 24 שעות ביממה, ולכן כדאי שתהיה לך אחת רזרבית, שתשמש אותך בזמן שהאחרת בכביסה.

מתי מוציאים את התפרים?
אחרי כשבוע. במקרים רבים משתמשים בתפרים תת-עוריים שנספגים מעצמם, ואז אין צורך להוציאם.

מתי אפשר לחזור לעבודה?
סביר להניח שתרגישי טוב דיי מהר אחרי הניתוח, ובכל זאת כדאי לקחת שבוע שלם של חופש מהעבודה. תני לגוף שלך את הזמן להתאושש. אם תחזרי לפעילות מלאה מהר מדי, את עלולה להרגיש קצת מדוכאת ומאוד עייפה.

מתי אפשר לחזור לפעילות ספורטיבית?
כ- 3 שבועות אחרי הניתוח.

ומתי אפשר לקיים יחסי מין?
בשבועיים הראשונים אחרי הניתוח מאוד לא מומלץ לקיים יחסי מין. למה? כי את אינך אמורה להעלות את לחץ דם שלך בשום צורה שהיא (וגם כי סביר להניח שבשלב זה תרגישי סקסית כמו סמרטוט רצפה). בפעם הראשונה שאת מקיימת יחסי מין אחרי הניתוח, בקשי מבן או בת הזוג שלך להיות מאוד מאוד עדינים, כדי שלא יכאב, ונסי להימנע מהתנוחה המיסיונרית בה את עלולה למצוא את עצמך משמשת כמזרון. בשלב הזה, גם אם שדייך החדשים ייראו כמו אלה של נערת אמצע, סביר להניח שלא תרגישי בהם כלום. חוסר הרגישות יעלם עם הזמן.
בדיקת שד
בגלל השכיחות הגבוהה של סרטן השד - אחת מתשע נשים יחלו בסרטן שד במהלך חייהן - כל אישה חייבת להיות במעקב ולעבור בדיקת שד.
בדיקת שד ידנית צריך לבצע אצל כירורג אחת לחצי שנה, ומגיל 40 יש להוסיף על הבדיקה הידנית גם בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה. 

בזמן ביצוע הממוגרפיה יש ליידע את הרופאה/טכנאית על הימצאות השתל, דבר המצריך או הוספה של זווית צילום או דחיקה של השתל הצידה בזמן הצילום שתל סיליקון ג'ל מסתיר בין 10 ל- 30 אחוזים מרקמת השד בממוגרפיה רגילה. בממוגרפיה דיגיטלית ניתן לראות את כל רקמת השד גם דרך שתל הסיליקון. יחד עם זאת, במקרים מסוימים תצטרכי להשלים את הבדיקה באמצעות אולטרה-סאונד או באמצעות MRI , בהתאם למימצא הקליני.
סימטרי, לא סימטרי
בעניין הסימטריה צריך לזכור: אם קיים חוסר סימטריה בגודל ההתחלתי של החזה, הוא יהיה קטן יותר אחרי הניתוח, גם אם לשני החזה יוכנסו שתלים באותו גודל בדיוק.

לעומת זאת, אם קיים חוסר סימטריה בצורה של השד, למשל שפיטמה אחת "מסתכלת" קדימה והשניה הצידה, ניתוח ההגדלה יגדיל את חוסר הסימטריה. בעניין זה חשוב לדעת שבמהלך ניתוח הגדלה אין אפשרות לתקן חוסר סימטריות בצורה של השד בגלל שהתיקון דורש שינוי של מקום הפיטמה ולכן גם ביצוע חתכים על השד עצמו.
Share by: