הרמת חזה

הרמת חזה
מה יש שם, בפנים?
השד הנשי הבוגר בנוי מעטפת עור שבתוכה רקמת השד עשירה בשומן וברקמת בלוטה. אצל רוב הנשים רוב רקמת השד היא שומנית. בתוך הרקמה השומנית נמצאת רקמת חיבור עדינה הקושרת את השד לדופן בית החזה.

מה קובע את מידת זקיפותם של החזה?
בעיקר דחיסות רקמת השומן ומידת המתח של העור, שנקבעים באופן גנטי.

למה החזה נופלים?
בגלל שרקמת החיבור הזו, המחברת את השד לדופן בית החזה, היא עדינה ביותר, ולכן אינה יכולה לתמוך ברקמת השד לאורך זמן. על הנתון הזה צריך להוסיף את כל אותם גורמים שמזרזים את צניחת החזה: הריונות, הנקה, השמנת יתר והרזיה. בכל אחד מהמצבים האלה החזה מתמלאים, והעור שעוטף אותם כמו גם רקמת החיבור שתומכת בהם נמתחים. בשלב השני (אחרי ההריון, עם תום ההנקה, בסוף ההרזיה) יש ירידה בנפח החזה, דלדול ברקמת השד וברקמת השומן, והיווצרות של עודף עור שאינו מסוגל להתכווץ. התוצאה: צניחה או נפילה של החזה.

האם יש קשר בין גודל החזה לנפילתו?
כן. ככל שהחזה גדולים יותר כך נפילתם וצניחתם יהיו מוקדמות יותר. יחד עם זאת, גם חזה קטנים יחסית עשויים לצנוח, במיוחד אחרי לידות מרובות או אחרי ירידה ניכרת במשקל.

איך נראה שד נפול?
כמו בלון שהוציאו ממנו את האוויר: כאילו ריק, ובוודאי לא מלא כמו שד זקוף. ויש עוד נתון: צניחה של השד מלווה בדרך כלל גם בהיווצרות קפל עמוק מתחת לשד ו"ירידה" של הפטמה, שנראית כאילו היא מצביעה כלפי מטה. ככל שהשד צנוח יותר כך הפטמה נמוכה יותר. מנתחים פלסטיים מבחינים במספר דרגות של צניחה, והם עושים זאת על פי היחס בין גובה הפיטמה לבין הקפל התת-שדי.

יחד עם זאת, לפעמים קורה שרקמת השד צונחת, אבל הפיטמה "עולה" כלפי מעלה. כלומר, הקפל שמתחת לשד אכן נוצר, אבל הפיטמה נראית כאילו היא מצביעה כלפי מעלה. צניחה שכזו נקראת בשפת הפלסטיקאים "צניחה מדומה". בשני המקרים יש צורך בניתוח כדי להחזיר עטרה ליושנה, כשבצניחה רגילה יש צורך לשנות גם את גובה הפטמה בעוד שבצניחה מדומה אין צורך כזה. שני הניתוחים נעשים בעיקר על רקמת השד שבחלק התחתון של השד.
צנוח או לא צנוח?
בדרך כלל מספיק מבט חטוף במראה כדי לדעת אם צנח לו זלזל. אבל, אם את רוצה להיות מאוד מדוייקת את יכולה לבדוק את היחס בין העטרה לבין הקפל התת שדי. אם גבול העטרה גבוה מהקפל התת שדי שדייך אינם נחשבים צנוחים. המדד השני הוא עוד יותר פשוט למדידה: שד צנוח "יושב" על דופן הבטן העליונה. אז גם כאן: אם שדייך אינם נוגעים בעור הגוף שמתחתם, שיחקת אותה.
Share by: