שחזור שד שאלות ותשובות

שחזור שד שאלות ותשובות

איך יודעים איפה וכמה לחתוך?
גם בשחזורים באמצעות רקמות של הגוף עצמו יש צורך בציורים מדויקים של המקום שממנו נלקח המתלה, וסימון של השד המשוחזר. הסימון המתבצע בעמידה או בישיבה. הניתוח עצמו נעשה בשכיבה, במהלכו מושיבים את המנותחת כדי להשיג התאמה טובה יותר בין השד המשוחזר לשד הבריא.
אם הוחלט על ידי החולה והמנתח לבצע התאמה של השד הבריא לשד המשוחזר – כלומר, לנתח את שני החזה – יש צורך לשרטט גם על השד הבריא את מקום החיתוך.

למי מתאימה כל שיטה?
השחזורים הטובים ביותר מבחינה אסתטית מושגים מרקמת הבטן. לכן זאת השיטה המועדפת לגבי כל אישה שיש לה שומן בדופן הבטן והיא אינה מתנגדת לתוספת של צלקת בבטן התחתונה השיטה טובה גם במקרים שבהם השד עבר הקרנות, ואפילו במקרים שבהם העור שנשאר לאחר הכריתה וההקרנה הוא דק מאוד ודבוק לדופן בית החזה. לקביעת שיטת השיחזור המתאימה ביותר על האשה לשקול תוצאות לעומת ניתוח כלומר: לשאול את עצמה מה היא רוצה להשיג בשיחזור שד. האם אני רוצה חזה טבעיים ככל שניתן במראה בצורה ובמישוש רק עם רקמות של הגוף ניתן להשיג זאת. האם אני רוצה שד שיראה טוב עם בגדים וחזיה – שיחזור מסיליקון בניתוח פשוט ומקובל יתן תוצאה זו. שחזורים מסוג אחר יש להתאים לכל חולה באופן ספציפי בהתאם לממצאים המקומיים ולדרישות החולה.

האם יש תחושה בשד משוחזר?
בשחזורים עם סיליקון, תלויה התחושה בשד המשוחזר בתחושה של העור שנותר לאחר הכריתה. בדרך כלל, ישנה ירידה ניכרת בתחושה. בשחזורים עם מתלה עור ושומן, כמו שחזורים מהגב או מהבטן, ברוב המקרים אין תחושה בשד המשוחזר, אם כי לפעמים במתלה מהבטן מופיעה תחושה אחרי שנתיים – שלוש.

מה עושים עם הפטמה?
משחזרים גם אותה. שחזור הפטמה נעשה באמצעות מתלי עור קטנים, הנלקחים בדרך כלל מעור השד המשוחזר עצמו. את קטע העור הקטן הזה מרימים ומקבעים בעזרת תפרים. התוצאה: בליטה קטנה של עור, שמאוחר יותר יינתן לה צבע (באמצעות קעקוע). שחזור הפטמה נעשה בהרדמה מקומית, בתהליך זהה בכל סוגי שחזור השד. כלומר, רק לאחר ההחלמה של הצלקות, התרככות המתלים, ביצוע תיקונים (במידת הצורך) והגעת השד המשוחזר לצורתו הסופית. התהליך הזה נמשך בדרך כלל בין חצי שנה לשנה. כחודש לאחר החלמת הפטמה אפשר לבצע קעקוע של העטרה, במטרה לחקות את גוון העטרה של השד השני.

מה עם השד השני?
את השד השני מנסים להתאים לשד המשוחזר. לכן צריך להביא בחשבון (אם כי זה לא הכרחי) שיהיה צורך להגדיל, להקטין או להרים אותו לפי הדרוש. מתי? אפשר כבר בניתוח השחזור ואפשר אחרי.

מה עושים במקרה של כריתה דו צדדית?
כמו שכורתים את שני החזה, כך גם אפשר לשחזר את שני החזה. את זה אפשר לעשות בכל אחת מהטכניקות, ואף על פי שמדובר בניתוח ארוך יותר, הרי שמבחינת הסימטריה התוצאה המתקבלת טובה יותר. לעומת זאת, אם שד אחד נכרת ושוחזר ע"י מתלה מהבטן, ואחרי זמן מתברר שצריך לכרות ולשחזר גם את השד השני, יש בעיה. משום שמדופן הבטן כבר אי אפשר יהיה לקחת מתלה עור נוסף, ואז צריך לפנות למשאבים אחרים כגון: ישבן או גב (מה שאומר שקרוב לוודאי שהסימטריה לא תהיה מושלמת) אך ניתן לבצע שיחזור דו-צדדי מסיליקון או מרקמות הגוף (בטן למשל בניתוח אחד)

BRCA- 1/2
קיימות נשים להן מוטציה של הגן BRACA – 1/2 , המוטציה ידועה כגורמת להופעת סרטן שד ושחלות בשכיחות גדולה ביותר 70-85% במהלך החיים. תופעה זו גורמת לנשים רבות לבצע כריתת חזה מונעת, במקרה זה חשוב ביותר לתכנן את השחזור יחד עם כריתת השד מראש, לדון על השיטות השונות, יתרונותיהן וחסרונותיהן ולהחליט יחד עם המנתח הפלסטי על האופציה הטובה ביותר בשבילך.

אונקופלסטיקה
במקרים בהם ניתן לטפל בסרטן השד ע"י כריתה חלקית של השד, עלולים להופיע מצבים בהם כריתה כירורגית רגילה תגרום לעיוות השד. במקרים כאלה ניתן בעזרת שיתוף פעולה עם הפלסטיקאי לשלב את הכריתה הכירורגית עם תיקון צורת השד. כמו כן ניתן במקביל להרים, להקטין את החזה.
היתרון: צורת השד נשמרת ואף משתפרת.
החיסרון: ניתן לביצוע רק בחזה גדולים יחסית.
במידה והכריתה לא היתה שלמה עפ"י תוצאות בדיקה פתולוגית יהיה צורך בכריתה מלאה של השד.

מספר נקודות למחשבה
1. השחזור הטוב ביותר מבחינה אסטטית ולאורך זמן הוא מרקמות הגוף
2. ניתוח השחזור עם סיליקון הוא פשוט יותר, אך דורש לעיתים ביקורים מרובים במרפאה וניתוחים נוספים במשך השנים.
3. בבית חזה מוקרן ועור מתוח, שיחזור ע"י סיליקון מועד לפורענות
4. ברוב השחזורים יש לתת את הדעת לשד השני ולהתאימו לשד המשוחזר.
5. בשחזור דו-צדדי בחזה הלא מוקרנים משתלי סיליקון עשויים לתת תוצאה טובה.
6. ברוב המקרים, שיחזור מיידי לא מתאים לנשים המועמדות לטיפול בקרינה לאחר כריתת שד.
7. יש לזכור את הדובדבן שבקצפת-שיחזור הפטמה והעטרה.
8. בבחירת סוג השחזור חשוב ביותר להבין מה את רוצה להשיג בשחזור והאם טכניקת השיחזור המוצעת עונה לדרישה זו.
א. האם חשוב לך שהשד יהיה טבעי, רך עם תנועתיות דומה לשד השני, צניחה דומה לשד השני.
ב. האם את מסתפקת בחזה שיראה טוב עם בגדים וחזייה או שהשדים צריכים להראות יפים וסימטריים ככל שניתן גם ללא חזייה.
ג. האם את מוכנה להוסיף צלקת במקום אחר בגוף: גב, בטן, ישבן, האם תיהני מישור הבטן הנפולה כתוצאת לוואי של הניתוח.
ד. אם תרצי בעיצוב הגוף כתוצר לוואי של השחזור – תחשבי על הזרקות שומן.
ה. אורך הניתוח – האם את מפחדת מניתוח ארוך?
חשוב מכל:

להתייעצות לפני שחזור שד רצוי לפנות למנתח פלסטי המסוגל, יודע ויכול לבצע את כל שיטות השחזור. תבדקי עם המנתח מהן יכולותיו לפני הייעוץ, ובמהלך ההתייעצות, אחרת יכוון אותך הרופא לשחזור ע"פ יכולתו ולא בהכרח ע"פ צרכייך.
Share by: