ניתוח הקטנת חזה

 ניתוח הקטנת חזה
איפה מתבצע החתך?
מיקומו של החתך ואורכו תלוי בגודל השד שרוצים להקטין . שהשד גדול יותר או שיש יותר עודף עור ניכר, (כלומר שד צנוח יותר.) או שאיכות העור ירודה (ריבוי סימני מתיחה) יהיה צורך בחתך ארוך יותר – בצורת עוגן או T הפוך.

בשד בגודל בינוני יתבצע החתך סביב העטרה. בשד גדול יותר יתבצע החתך סביב העטרה ואז ירד, בקו ישר עד לקפל התת שדי - זה נקרא חתך בצלקת קצרה, בשד גדול במיוחד יתבצע החתך סביב העטרה, ירד בקו ישר עד לקפל התת-שדי וימשיך לכל אורכו של הקפל הזה. הבשורות הטובות הן שפרט לסימן שסביב העטרה יהיו כל הצלקות בחלק התחתון של השד, ולפיכך אפשר יהיה להסתיר אותן בחזיה או בבגד-ים.

מה עושים בניתוח?
כורתים גם את עודף העור וגם חלק ניכר מרקמת השד, מעצבים את רקמת השד מחדש בעזרת תפרים ומעבירים את העטרה והפיטמה למיקום גבוה יותר מאשר היו בו לפני כן. ברוב השיטות אין צורך לנתק את הפטמה והעטרה מאספקת הדם שלהן, אבל בניתוחים של חזה גדולים במיוחד – שבהם שצריך להוריד מעל ק"ג וחצי מכל צד - לעיתים עדיף לנתק את הפטמה והעטרה מאספקת הדם ולקראת סוף הניתוח לחבר אותם למיקום הנכון מבחינה אנטומית. השיטה הזו בטוחה יותר בחזה גדולים במיוחד, אבל עלולה לגרום לירידה בתחושה בפטמה ובעטרה. בתום הניתוח חובשים את החזה בחבישה לוחצת הדבוקה לדופן בית החזה או בחזיית ספורט חזקה. את החזייה הזו יש ללבוש למשך חודש.

באיזה סוג של הרדמה משתמשים?
הניתוח נעשה בהרדמה כללית.

כמה זמן אורך הניתוח?
בין שלוש לארבע וחצי שעות.

איך מרגישים אחרי הניתוח?
עם כאבים, אבל מעט, ובאופן מפתיע פחות מאשר אחרי ניתוח להגדלת חזה. למרות שניתוח להקטנת חזה הוא ניתוח גדול יותר בהיקפו, הוא ניתוח תת עורי – כלומר, במהלכו לא חותכים שרירים ולא חודרים לדופן בית החזה – ולכן ההחלמה קלה יותר, אם כי היא ארוכה יותר. ולמה ארוכה יותר? בגלל שיש הרבה חתכים שהריפוי שלהם הוא ריפוי איטי יחסית. המשקל הגדול יותר של השד והעובדה שאין מה שיתמוך בחתך מלמטה, לא שריר ולא רקמת חיבור טובה, מאריכים את משך הריפוי.

לעיתים קרובות משאירים נקז באזור הניתוח למשך 24-48 שעות, כדי לנקז את הנוזלים הנצברים באיזור. הנקז מוצא במשיכה שגורמת כאב רגעי. בימים הראשונים אחרי הניתוח החזה רגישים מאוד, ומומלץ להימנע ממגע פרט לזה שדורשת החלפת החבישה.

איך נראים אחרי הניתוח?
עם סימנים כחולים תת עוריים, עם תפרים, ועם חזה הרבה יותר קטנים. הבצקת והנפיחות של הרקמות יורדות בהדרגה, ואחרי 3-4 חודשים יאבד השד בין 10 ל- 15 אחוזים מהגודל שנראה אחרי החלפת התחבושת הראשונה. בשיטה בה מבוצע חתך אנכי בלבד (מהעטרה לכיוון הקפל התת-שדי), שיטה שנקראת גם "כירורגיה עם צלקות קצרות", ייראה השד קצת מעוות וחסר בחלקו התחתון, והחתך עצמו ייראה לא סדיר, כאילו יש קפלים לאורכו. כל אלה יסתדרו לאחר כמה שבועות, כשהעור יתאים את עצמו לצורה החדשה. בכל מקרה, אין צורך להיבהל. הדברים נובעים משיטת הניתוח, וקחי בחשבון שהשד מגיע לצורתו הרצויה רק בין חודש לארבעה חודשים אחרי הניתוח.

האם הניתוח מחייב אישפוז?
כן. בגלל היקפו של הניתוח רצוי אשפוז למשך הלילה.

האם צריך לשכב?
ממש לא. רצוי לרדת מהמיטה ולהסתובב מוקדם ככל האפשר לאחר הניתוח, וזאת כדי להקטין סיבוכים ריאתיים וסיבוכים שנובעים מהופעת קרישי דם ברגליים.

האם אפשר להתרחץ?
יום אחרי החלפת התחבושת הראשונית אפשר בהחלט להתקלח, ולא לשכוח ללבוש מיד אחר כך את החזיה.

אחרי כמה זמן אפשר לחזור לעבודה?
לעבודה משרדית אפשר לחזור לאחר שבוע-עשרה ימים, לעבודה פיזית, אחרי 4-6 שבועות.

אחרי כמה זמן אפשר לחזור לפעילות ספורטיבית?
אחרי כ-6 שבועות.

אחרי כמה זמן מותר לקיים יחסי מין?
רצוי להימנע מיחסי מין במשך שבוע – עשרה ימים אחרי הניתוח, כדי לא לגרום לגודש בחזה ולנפיחות של הפטמה והעטרה.

עוד על ניתוח הקטנת חזה:
מדריך מקיף של ד"ר חיים קפלן על ניתוח הקטנת חזה באתר Bello
Share by: