שחזור שד

שחזור שד
שחזור, אומר המילון, הוא "בנייה מחדש על-פי הדגם המקורי". ההגדרה המילונית תקפה גם במקרה של שחזור חזה. כלומר, מדובר בבנייה מחדש של שד שעבר כריתה חלקית או מלאה בעקבות הוצאתו של גידול ממאיר.

זהו ניתוח מורכב, שדורש מיומנות טכנית גבוהה של המנתח וכדאי שהמנותחת תהיה ערוכה נפשית לעובדה שבדרך-כלל זה לא מסתיים בניתוח אחד. יחד עם זאת, אין בכלל ספק שזוהי אחת מגולות הכותרת של הכירורגיה הפלסטית. לא רק משום היכולת ליצור יש מאין, כמו משום היכולת לתקן ולשפר דימוי גוף ומצב נפשי שנפגעו.

כ-4,000 נשים מאובחנות בישראל מדי שנה עם סרטן שד – המחלה הממארת הנפוצה ביותר בעולם המערבי. פרט לכימותרפיה והקרנות, הטיפול המרכזי במחלה הוא ניתוח להסרת הגידול הממאיר. היקף הניתוח משתנה, ויכול לנוע בין הסרת הגוש בלבד (למפקטומי, lumpectomy) דרך כריתת רביע של השד (קוודרנטקטומי, Quadrantectomy) ועד כריתה מלאה (מסטקטומי, mastectomy).
כריתת שד אינה דומה להסרת תוספתן, למרות שבשני המקרים כירורג חותך בחדר הניתוחים רקמות חולות מהגוף: משמעותה של כריתת שד עבור המטופלת עלולה להיות מרחיקת לכת, שכן יש לה השפעה על תחושת הנשיות והמיניות הנשית שלה ועל תפיסתה העצמית את גופה. בנוסף, הדבר עלול להפוך את ההתמודדות עם מחלת הסרטן, שגם כך היא מורכבת, לקשה שבעתיים.
זו הסיבה שנשים רבות בוחרות לבצע הליך של שחזור שד, ושפרוצדורת השחזור אף כלולה בסל הבריאות הממלכתי, ונחשבת כחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהטיפול במחלה.
הליך השחזור יכול להיות מבוצע במעמד הכריתה (מייד לאחר שכירורג השד מסיים את כריתת הנגע הסרטני, נכנס לפעולה הכירורג הפלסטי, בזמן שהמטופלת עודה מורדמת) ויכול להתבצע גם חודשים ארוכים לאחר מכן.
חשוב לציין כי שחזור שד אינו מקטין את אופציות הטיפול במחלת הסרטן, אינו מפחית מיעלות הטיפולים, אינו מעכב או מפריע לגילוי של הסרטן במקרה של הישנות המחלה ואין לו כל השפעה חיובית או שלילית על הפרוגנוזה (התחזית לריפוי מהמחלה).

טכניקות שונות לשחזור שד
קיימות כמה טכניקות ניתוחיות שונות לביצוע שחזור של שד שנכרת, והן מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: שחזור אלופלסטי (זהו שחזור המשתמש בשתל מלאכותי, כמו סיליקון) ושחזור אוטולוגי (זוהי טכניקה העושה שימוש ברקמות גוף עצמיות של המטופלת, כמו עור ושרירים מאזור הבטן, גב או הישבן).
הבחירה בטכניקה המדוייקת נתונה, כמובן, לשיקולה של המטופלת, ותלויה בנתוניה הרפואיים, בשאלת העיתוי (יש טכניקות שיותר מתאימות לשחזור במעמד הכריתה ואילו אחרות עדיפות בשחזור שיתבצע לאחר הטיפולים במחלה) ובנסיונו של הכירורג הפלסטי בכל אחת מהשיטות.
טקסט זה דן בשחזור בטכניקה של לקיחת שומן או עור עם שומן מהבטן.

יתרונות וחסרונות הפרוצדורה
שחזור שד באמצעות רקמת שומן ועור מהבטן הוא ניתוח ארוך ומורכב – אך נחשב לטכניקה השחזורית בעלת התוצאות האסתטיות הטובות ביותר.
לפרוצדורה ישנם מספר יתרונות בולטים: נעשה שימוש ברקמות הגוף של המטופלת עצמה, ובכך נמנעת הכנסת גוף זר לשד; השד המשוחזר הוא בעל מראה ותחושה טבעיים יותר ביחס לשד שמשוחזר באמצעות שתל; ברוב המקרים חוזרת התחושה לשד המשוחזר תוך 1-2 שנים; השחזור נשמר לאורך שנים ארוכות יותר ו"מזדקן" באופן טבעי יותר ודומה לשד השני; השחזור אינו דורש בדרך כלל ניתוחים נוספים בשנים שלאחר מכן; הוא כואב פחות מניתוח שעושה שימוש בשריר הבטן; בניגוד לניתוח שעושה שימוש בשריר הבטן, בפרוצדורה זו אין בדרך כלל חולשה של דופן הבטן או חשש מפני התפתחות של בקע (הרניה); נשים הסובלות מעודף משקל עשויות לראות בלקיחת השומן מאזור הבטן יתרון.
עם זאת, להליך זה יש גם חסרונות: הוא נמשך זמן ארוך יותר משחזור באמצעות שתל (משך הניתוח כ-8 שעות); תקופת ההחלמה ממנו ארוכה יותר מאשר בשחזור באמצעות שתל (אך קצרה יותר משחזור באמצעות שריר הבטן); הניתוח כרוך ביצירת צלקת נוספת בבטן התחתונה; שכיחות הסיבוכים המיידיים לאחר הניתוח גדולה יותר (אך בסה"כ כמות הסיבוכים לאורך השנים דומה לזו של השתלת סיליקון); הניתוח דורש מיומנות רבה מצד המנתח ולכן מעטים הפלסטיקאים המבצעים ניתוח זה. חסרון נוסף הינו העובדה שבמקרה שבו תזדקק המטופלת לשחזור שד נוסף, לא תעמוד בפניה שוב האפשרות להשתמש בטכניקה זו.

למי מתאימה הפרוצדורה
שחזור שד באמצעות לקיחת שומן ו/או עור מהבטן מתאים למטופלות אשר עברו ניתוחי כריתה מלאה או חלקית של השד, מטופלות שעברו שחזור כושל באמצעות שתל סיליקון או מותחן רקמות, וכן למטופלות בעלות פגמים מולדים בשדיים. הניתוח מתאים גם לנשים שעברו הקרנות (טיפולי רדיותרפיה) שפגעו ברקמות הבריאות של השד או לנשים שעברו כריתה גדולה יחסית (שכן במצבים אלה לא נותרת רקמה מספקת של עור לשם ביצוע שחזור באמצעות שתל).
עם זאת, יש לשים לב כי אם המטופלת צפויה לעבור הקרנות נוספות, עדיף להמתין עם ניתוח השחזור עד לאחר סיום ההקרנות, משום שהן עלולות לפגום בתוצאות השחזור.
חשוב לקחת בחשבון ששחזור בטכניקה זו נחשב להליך מורכב ולניתוח גדול, ולכן הוא מתאים רק למטופלות שפרט לסרטן אין להן מחלות משמעותיות אחרות (כמו מחלת לב, אסתמה קשה וכדומה).
בנוסף, לא ניתן לבצע את ההליך במטופלות שעברו ניתוחי בטן קודמים (משום שכלי הדם שהמנתח רוצה להעביר אל השד נמצאים בבטן התחתונה, ואם הם נפגעו בניתוח קודם, אי אפשר יהיה להשתמש בהם). לבסוף, ההליך מתאים רק לנשים בעלות כמות מספקת של רקמת שומן בבטן – אך לא לנשים שסובלות מעודף משקל קיצוני ומהשמנת יתר (BMI>40).

קבלת החלטה על ביצוע הפרוצדורה
חשוב לזכור כי הליך השחזור נתון לבחירתה של המטופלת. היא יכולה לבחור לבצע את הליך השחזור בד בבד עם ניתוח הכריתה – וכך כבר בסיומו היא תצא מחדר הניתוח עם שד משוחזר, או לדחות את ביצוע השחזור למועד מאוחר יותר. מהנסיון הקליני, עולה כי יש יתרונות ברורים לביצוע שחזור מיידי על פני שחזור דחוי – גם באספקט הנפשי וגם בהיבט הפיזי של אורך הצלקות ואיכות העור של השד המשוחזר.
עם זאת, ישנן מטופלות רבות שמתקשות להתמודד עם קבלת ההחלטות והעומס הרגשי הנלווה לגילוי מחלת הסרטן בגופן, והן מעדיפות לדחות את ההחלטה בדבר שחזור השד לאחר כריתתו ואחרי תום הטיפול במחלת הסרטן.
מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי המומחה בטיפול בבעיה, ולדון יחד איתו בסוגי הטכניקות השונות, היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן, ומידת התאמתה האישית של המטופלת לניתוח. הייעוץ צריך להתבצע במקביל גם עם האונקולוג המטפל וכירורג השד שיסיר את הגידול.
כמו כן, יש לדון עם הרופא בפירוט על התוצאות האפשריות של הניתוח, על מנת שהמטופלת תגיע עם ציפיות ריאליות לניתוח, ולא תמצא את עצמה מאוכזבת מתוצאותיו.

תיאור מפורט של ההליך הרפואי
שחזור על-ידי לקיחת רקמת שומן ועור מאזור הבטן התחתונה של המטופלת הוא אחד מסוגי ההליכים אשר עושים שימוש ברקמה עצמית מגוף המטופלת. הליך זה הוא שכלול של טכניקה ישנה יותר, שבה נעשה שימוש בשריר הבטן של המטופלת (TRAM), והוא חוסך את הסיבוכים הקשורים לשימוש בשריר.
מטרת ההליך היא ליצור שד חדש במקום זה שנכרת, תוך שימוש בעור ושומן תת-עורי מאזור הבטן. במהלך הניתוח מבצע המנתח חתך בצורת אליפסה באזור הבטן התחתונה. לאחר מכן הוא מבודד את כלי הדם הקטנים שמזינים את השומן והעור, ואשר חודרים את שריר הבטן.
הרקמה הבטנית, יחד עם כלי הדם, מועברת לדופן בית החזה, שם בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מחברים אותה לכלי דם בחזה – תוך שמירה על רציפות אספקת הדם. ישנן שתי גישות ניתוחיות לעניין, וכל אחת מהן נקראת על שם כלי הדם שבהם ישתמש המנתח:
DIEP – נעשה שימוש בכלי הדם העמוקים. בלעז: Deep inferior epigastric artery perforator.
SIEP – נעשה שימוש בכלי הדם השטחיים. בלעז:Superficial inferior epigastric artery perforator.
הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, כאשר המטופלת שוכבת על מיטת הניתוחים. בזמן ההרדמה, תוך כדי הניתוח, המנתח יושיב את המנותחת כדי לוודא שהושגה התאמה טובה בין השד המשוחזר לשד הבריא.
המנתח ישחזר את צורת השד בהתאם לצורת השד הבריא. במקרה שהשד המשוחזר גדול או קטן בהרבה מהשד הבריא, ניתן לבצע את התיקונים הנדרשים בשד הבריא באותו ניתוח, לשם יצירת סימטריה.
בסיום הניתוח חובש המנתח את השד המשוחזר בתחבושת, ואת הבטן באמצעות חגורת בטן. לעתים יושארו במקום נקזים (צינורות מסיליקון שמנקזים את הנוזלים שנוטים להצטבר באזור המנותח), והם יוסרו על ידי המנתח לאחר מספר ימים.

האם כל מי שעברה כריתת שד עוברת ניתוח שחזור?
ממש לא. כ- 60% מהנשים שעברו כריתת שד לא מבקשות בכלל ניתוח שחזור ויש להן לא מעט סיבות לכך. יש נשים שלא רואות בניתוח שחזור צורך בריאותי, ולכן הן רואות בו ניתוח "מיותר". רובן מרגישות שהן יכולות להסתדר גם ללא אחד מהחזה, חלקן מפחדות שניתוח השחזור "יעורר" את הסרטן (אף על-פי שזאת אמונה טפלה בלבד), יש כאלה שחושבות שתוצאות השחזור לא מספיק טובות ולכן לא כדאי לעבור את הסבל הכרוך בניתוחים נוספים, ויש כמובן גם נשים שמצבן הבריאותי לא מאפשר להן לעבור ניתוח לשחזור השד.

מה אפשר להשיג בניתוח?
המטרה היא להשיג מבנה אנטומי דומה ככל האפשר למבנה השד הבריא, וכן סימטריה בין שני החזה. במקרים רבים, כדי להשיג סימטריה יש צורך לנתח גם את השד השני הבריא.

מתי אפשר לבצע את השחזור?
מיד אחרי הכריתה או בתאריך מאוחר יותר. היתרון בשחזור מיידי הוא שהאישה מתעוררת מניתוח כריתת שד עם שד חדש, וחוסכת לעצמה חלק מהטראומה של היעדר שד, נוסף על התמודדות עם מחלת הסרטן. חסרונו של השחזור המיידי טמון בעובדה שצריך להחליט עליו מראש, בזמן שבו רק מתחילים להתמודד עם המחלה. כמו כן, בשלב הטיפול הראשוני לא תמיד ברור מה יהיה המשך הטיפול האונקולוגי והאם יידרשו כימותרפיה ו/או הקרנות. אלה (ההקרנות בעיקר) יכולות לפגוע בתוצאה הקוסמטית של השד המשוחזר וחבל. שחזור מאוחר אפשר לבצע בכל זמן; אחרי ניתוח הכריתה, בתום טיפולי ההקרנה או בסיום הכימותרפיה, גם אחרי שנים ותמיד בהתאם למצב הבריאות הכללי.

איך תדעי מה מתאים לך?
הקשיבי לעצמך, בררי מהו רצונך ומהם צרכייך, יש כמה שיטות לשחזור שד וצריך להתאים את השיטה לרצונך ולצרכייך. ומובן שלא לכל הנשים יש אותם צרכים. יש נשים שרוצות להיראות טוב כשהן לבושות, ולכן הן יסתפקו בחזיה מרופדת, אחרות יעדיפו שתל סיליקון מתחת לעור, כך שבעזרת חזייה מתאימה ובגדים יראה השד החדש כמו השד השני, לעומת זאת, יש נשים שמבקשות שהשד המשוחזר יהיה דומה ככל האפשר לשד הבריא דבר שדורש שחזורים מסוג אחר.

נוסף על רצונך וצרכייך יהיה עלייך גם להתחשב בשיקולים רפואיים, כמו מצב בריאותך הכללי ומצב הרקמות בבית החזה. שאלות כמו האם נותר מספיק עור אחרי הכריתה, מה טיב העור שנותר, האם העור דק ודבוק לדופן בית החזה, האם האזור הוקרן, מה מצבו של השד השני (גדול מדי, קטן מדי) או האם יש צורך בכריתה מניעתית שלו – כל אלה יכתיבו את סוג השחזור שיומלץ לך.

Share by: