שחזור שד ע״י רקמות גוף

שחזור שד ע״י רקמות גוף

את עור השד ו"רקמות השד" אפשר לשחזר גם באמצעות מתלי עור (קטעים של עור) ושומן שנלקחים מאזורים אחרים בגוף. הרקמות המשמשות לשחזור השד יכולות להילקח מהגב, מהבטן, מהירך ומהישבן. השיטה הפופולארית ביותר, וזאת משום שהתוצאות שלה הן הטובות ביותר, היא זו שבה נלקח מתלה של עור הבטן.

שחזור שד מעור הבטן
לרוב הנשים הבוגרות יש עודף של עור ושומן בדופן הבטן. לקיחת השומן מהבטן לצורך בניית השד ממלאת פונקציה כפולה של שחזור שד ומתיחת בטן. השיטה פותחה בתחילת שנות השמונים, ובראשיתה השתמשו בשריר הבטן הישר (זה שמתחיל בעצם הערווה ומגיע עד לחלק הקדמי של קשת הצלעות) כמנוף להעברת העור והשומן מדופן הבטן לשד. הניתוח נתן אומנם תוצאות אסתטיות טובות, אבל היה כרוך בתקופת החלמה ממושכת ובנטייה לחולשה ולהבלטות של דופן הבטן בשל השריר שהיה חסר בה בצד אחד. בשנים האחרונות פותחה שיטה מתקדמת יותר, שעושה שימוש בעור הבטן ובשומן בלי לפגוע בשריר הבטן הישר. בשיטה זו משתמשים בטכניקות מיקרו-כירורגיות מתקדמות, העוזרות להעביר כמויות גדולות של רקמת שומן ועור בלי להשתמש בשריר הבטן (טכניקות מיקרו-כירורגיות כרוכות בשימוש במיקרוסקופ ניתוחי וכלי ניתוח מיוחדים, שבעזרתם אפשר לחבר כלי דם בקוטר שבין חצי מילימטר ועד שני מילימטרים).

בשיטה הזאת לוקחים עור ושומן בצורה של אליפסה מאזור הבטן התחתונה (בדומה לעור והשומן שזורקים במתיחת בטן), מבודדים את כלי הדם הקטנטנים שמזינים את השומן והעור, מבודדים אותם במהלכם דרך שריר הבטן, מנתקים את כלי הדם ומעבירים את השומן העור עם כלי הדם שלו לבית החזה, שם מחברים את כלי הדם לכלים מתאימים בדופן בית החזה בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי. זמן הניתוח בשיטה הזאת אמנם ארוך יותר (בין 5 ל-7 שעות), אבל תקופת ההחלמה קצרה מאוד, ואין חולשה של דופן הבטן.

הניתוח משאיר צלקת על השד (כמו קו המגדיר את שוליו של טלאי שהוצמד לבגד), אבל מוסיף לאזור את רקמת העור החסרה וכן רקמת שומן בכמות גדולה שמסוגלת לחקות את רקמת השד הטבעית. במידה ומבצעים זאת בשחזור מיידי לאחר כריתה, ניתן לבצע את הכריתה בחתך סביב העטרה ואת השחזור נעשה דרך החתך הזה והתוצאה שד מלא עם עור טבעי ועיגול בו תהיה הפטמה והעטרה, בשלב מאוחר יותר משחזרים במקום את הפטמה, "צובעים" הנ"ל ע"י קעקוע וניתן להגיע לשד שנראה טבעי, נמוש טבעי וללא צלקות נראות לעין. פרט לצלקת על השד נותרת צלקת ארוכה לרוחב הבטן התחתונה, כמו בניתוח למתיחת בטן, ובשני המקרים היא ממוקמת מתחת לקו התחתונים.

בתום הניתוח חובשים את השד המשוחזר בחבישה קלה, ואילו את הבטן חובשים בחגורת בטן כמו בניתוח למתיחת בטן. משאירים נקזים גם בשד וגם בבטן למשך יומיים עד חמישה ימים, וזהו גם זמן האשפוז הדרוש. את התפרים מוציאים אחרי שבועיים – שלושה, לעבודה משרדית אפשר לחזור אחרי 10 ימים – שבועיים, ולפעילות מלאה אחרי 6 שבועות.

ניתוח זה נותן את התוצאה הטובה ביותר והטבעית ביותר בשחזור השד אחוזי ההצלחה של הניתוח 97%. שיבושים נוספים תדירים יחסית הם פגיעה באספקת הדם לחלקים של המתלה שהועבר, ואז השד המשוחזר עלול להיות קטן מידי, מצב הדורש תיקון בניתוח נוסף.

שחזור שד מעור הגב
לצורך שחזור שד מעור הגב משתמשים בשריר האחורי של הגב, שמועבר לאזור השד המשוחזר יחד עם כלי הדם והעור שעליו. כיוון שאין באזור הגב מספיק רקמה, הרי שבשחזור שד בשיטה הזאת יש להוסיף גם שתל סיליקון. למרות השימוש בסיליקון, בשיטה הזאת אפשר לקבל שד דומה יותר לשד הבריא, וזאת בגלל קיומו של עודף עור (שנלקח מהגב) וקיומה של שכבה נוספת שעוטפת את הסיליקון. יתרון נוסף של השיטה טמון במיקומה של הצלקת (בגב) שנראית פחות לעין וגם כמעט שאינה פוגעת בתפקוד הזרוע והכתף. גם כאן ניתן לבצע שיחזור מיידי דרך חתך סביב העטרה ולהימנע מצלקת נראית לאחר הקעקוע.

לשיטה יש שני חסרונות: אחד הוא העובדה שלמרות השימוש ברקמות הגוף יש צורך בסיליקון. החיסרון השני קשור לצבעו של העור. בדרך כלל העור שנלקח מהגב הוא בעל גוון חום כהה יותר מגון השד. שחזור שד מהירך החיצונית - מיקרוכירורגי
שחזור נדיר, בעיקר משום שכמות רקמת השומן אינה גדולה והצלקת הנותרת אינה אסתטית.

שחזור שד מהירך הפנימית – מיקרוכירורגי
בדר"כ קיים עודף עור באזור זה ומעט עודף שומן. השיחזור מסוגל לבנות שד קטן יחסית ושומן טבעי, כאשר הצלקת מוחבאת במפשעה.

שחזור שד עם שומן עצמי
בשנים האחרונות התפתחה שיטה של שחזורי שד חלקי או מלא ע"י הזרקות שומן הנלקח מהגוף ממקומות בהם הוא בעודף.

בדר"כ קליטת השומן חלקית בערך 50%. בשיטה שתוארה ע"י דר' חורי ממיאמי נעשה שימוש ב"מותחן חיצוני" חזייה הקרויה ברבה BRAVA זו חזית ואקום המונחת על האזור המועמד לשחזור עם מנוע קטן היוצר ואקום מעל השד. הפעולה נעשית במשך 12 שעות ביממה במשך 3-4 שבועות. יחד עם מתיחת העור כלפי חוץ, מופיעים באזור כלי דם חדשים וכנראה גם תאי גזע המכינים את המקום להזרקת שומן למקום. יש לחזור על פעולה זו 2-3 פעמים וניתן להגיע לשד משוחזר ע"י שומן ועיצוב הגוף. במקרים בהם התבצעה הקרנה לדופן בית החזה ההזרקות משפרות את איכות העור אך יש צורך ב5-7 הזרקות שומן להשגת שיחזור מתאים.
Share by: