ניתוח אוזניים

ניתוח אוזניים
אמא של דמבו, הפיל המעופף, אהבה אותו כמו שהוא. גם דמבו עצמו, אחרי שהתרגל לזוג האוזניים הענקיות שלו, ידע לעשות מהן רווחים. אלא שכל זה קרה בסרט מצוייר של וולט דיסני, וגם שם מצא דמבו את אושרו בתוך קרקס. לא בדיוק הפתרון המומלץ לבעלי אוזניים בולטות.
ניתוח אוזניים, או בשמו המקצועי: Otoplasty, מבוצע בדרך כלל לצורך קירוב אוזניים "בולטות" לקרקפת. וכאילו לא מספיק שהן בולטות - מסתבר שבדרך כלל אוזניים בולטות הן גם גדולות יותר וגם חסר בהן הקפל שנמצא באמצע האפרכסת.
ברוב המקרים מדובר במצב סימטרי, המופיע בשתי האוזניים. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם אוזן אחת בולטת יותר מהשניה, או שאחת בולטת והשניה בכלל לא.

מה תפקידה של אפרכסת האוזן?
לאפרכסת האוזן אין שום תפקיד (מלבד להחזיק את המשקפיים, וגם זה לא אצל כולם).
לכן, כשמדברים על ניתוח אוזניים מדברים על תיקון קוסמטי שנועד למטרות אסתטיות. אין קשר בין גודל האוזן והזווית שלה לבין איכות השמיעה.

באיזה גיל אפשר להתחיל?
מגיל שש ואילך. בניגוד לרוב האיברים בגוף, הממשיכים לגדול יחד עם תהליך הצמיחה של הגוף כולו, הרי שהאוזן מגיעה כמעט לגודלה הסופי והמלא סביב גיל 6.
לכן, אם מדובר בילד שסובל מעובדת היותו בעל אוזניים בולטות, אפשר לבצע את הניתוח בחופשת הקיץ הראשונה (בין גיל 6 ל - 7). מצד שני, אפשר כמובן לעשות את הניתוח בכל גיל מתקדם יותר.

מה אפשר לעשות בניתוח?
שני דברים: גם להצמיד את האוזניים לקרקפת וגם לתת להן מראה רגיל.
צריך רק לזכור שקשה מאוד (ולעיתים בלתי אפשרי) ליצור שתי אוזניים סימטריות לגמרי. אבל, צריך גם לזכור שבדרך כלל אנחנו לא רואים את שתי אוזניו של מי שעומד מולנו. כדי לראות בדיוק-בדיוק את שתי האוזניים של מי שיושב מולנו אנחנו צריכים להיות בזווית של אף לאף, וזה כמעט לא קורה. רוב האנשים מטים מעט את ראשם כשהם מדברים, ואז יוצא שבכל פעם רואים רק אוזן אחת של מי שאנחנו מדברים איתו.
ומה לגבי מומים מולדים, המתבטאים באוזן קטנה מהרגיל או בהיעדר אוזן בכלל? כדי לתקן את אלה יש צורך במומחיות מיוחדת. ניתוחים מסוג זה, שנקראים ניתוחים משחזרים, אינם נחשבים לתיקון קוסמטי ובהתאם לכך הם גם ממומנים על ידי קופות-החולים.

לכמה זמן נשארת תוצאת הניתוח?
לתמיד.

עוד על ניתוח אוזניים:
מדריך מקיף של ד"ר חיים קפלן על ניתוח אוזניים באתר Bello
Share by: