סוגי הרדמה הרמת מצח

סוגי הרדמה הרמת מצח וגבות
באיזה סוג של הרדמה משתמשים בניתוח להרמת מצח וגבות?
הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה כללית או בהרדמה מקומית.
על סוג ההרדמה מחליטים המנתח והמנותחת ביחד, וכדי להגיע להחלטה שתהיה הכי נכונה עבורך, כדאי שתדעי כמה פרטים חשובים. הרדמה כללית היא הרדמה כללית: לא מרגישים כלום, לא יודעים כלום, לא זוכרים כלום. הוא מנתח, את ישנה, הוא מסיים, את מתעוררת. את חומרי ההרדמה מחדירים דרך אינפוזיה לתוך הוריד, ומבחינתך בזה מסתיים הסיפור. את הזריקות המקומיות שיזריק המנתח לאיזורים המיועדים לחיתוך כבר לא תרגישי. למה הוא בכלל משתמש גם בהן? כדי שיהיה לו קל יותר להפריד את הרקמות, כדי להקטין את כמות הדימום במהלך הניתוח וכדי שאחריו יכאב לך פחות. כיום, עם ההתקדמות בשיטות ההרדמה, אין גם שום סיבה טובה לסבול מתופעות הלוואי שאפיינו פעם את ההתעוררות מהרדמה כללית. כבר לא מקיאים, לא רועדים, ולא בכלל.

המנתחים מעדיפים מנותחים רגועים ושלווים. כלומר, כאלה שישנים עמוק והיטב תחת הרדמה כללית, או כאלה שהורדמו מקומית וקיבלו גם כמות ניכרת של חומרים מרגיעים. בדרך כלל אלה הם המנותחים לעתיד שדורשים שההרדמה שלהם תהיה מקומית ולא מלאה. למה? כי הם מ-פ-ח-ד-י-ם מהרדמה כללית. להם לא משנה אם הפחדים שלהם מבוססים או לא. הם מפחדים וממש לא מוכנים "לאבד שליטה".

איך מתבצעת הרדמה מקומית בניתוח להרמת גבות ומצח?
קודם כל מקבלים חומרי הרגעה. אלה יכולים להינתן או דרך אינפוזיה לוריד או באמצעות זריקה לשריר (בישבן).
ומה ההבדלים בין שתי השיטות? הבדל ראשון הוא בלוחות הזמנים: הזריקה צריכה להינתן כשעה לפני הניתוח, האינפוזיה ניתנת ממש לפני שהוא מתחיל. אבל יש עוד: האינפוזיה מאפשרת שליטה טובה יותר של המרדים או המנתח על מידת ההרגעה. רואים שלא נרגעת, מוסיפים עוד. הזריקה לעומת זאת, אינה מאפשרת התאמה לפי מידה.
כמה דקות אחר כך, כשהשפעת ההרגעה כבר ניכרת היטב, מוזרק חומר ההרדמה המקומי. מדובר במספר לא קטן של זריקות (כ - 10 בממוצע): מעל הגבות, בזוויות החיצוניות של העין ובאיזורים המיועדים לחיתוך.

מרגישים אותן? כן. לא כל כך את הדקירה כמו את עצם החדרת החומר. זה כואב? בזמן החדרת החומר כן, מיד אחר כך כבר לא. מה שיכול לנחם אותך אולי היא העובדה המפליאה שאת הזריקות האלה, כואבות ככל שיהיו, לא תזכרי אחר כך. למה? בזכות חומרי ההרגעה שיזרמו בורידייך ושהם אלה שיגרמו לך לשיכחה.
מיד בסיום ההזרקות אפשר להתחיל בניתוח. את החיתוך כבר לא תרגישי בכלל. מה שכן יכול להיות שתרגישי הוא מין סוג של לחץ או לפחות תחושה שמישהו עושה לך משהו בפנים. ולמה כל כך חשוב לדעת את זה מראש? כדי שאם תרגישי משהו, תדעי שזה בסדר. זה לא שההרדמה לא עובדת ותכף יכאב לך. זה בסדר. הכל עובד. הכאב לא יגיע.

איך תדעי איזו הרדמה עדיפה לך?
אם את טיפוס שלו ורגוע, אם את ממש רוצה ללכת לניתוח ואת לא מכווצת וחוששת מפניו, את יכולה לבחור בהרדמה מקומית. מצד שני, אם יש לך רמת חרדה גבוהה, ואת מוכנה לעבור את הניתוח אבל ממש לא להרגיש/לשמוע/לראות שום דבר, ההרדמה המלאה נולדה בשבילך. אפשר גם להחליט,מראש, על אופציית ביניים: להתכונן להרדמה כללית (להיות בצום, לעבור את כל הבדיקות הנידרשות ולהיבדק על ידי רופא מרדים) אבל לתת להרדמה המקומית צ'אנס. ילך? טוב. לא ילך? תמיד אפשר לעבור להרדמה כללית.
טיפ:
 מרדים יצירתי יוכל לדאוג שלא תרגישי כאבים חזקים מיד אחרי הניתוח. איך? הוא ידאג שתקבלי משככי כאבים עוד לפני שתתעוררי.
Share by: