סיבוכים בניתוח עפעפיים

סיבוכים בניתוח עפעפיים
מה יכול להתקלקל?
אחת התקלות היותר שכיחות היא נפיחות וחוסר סימטריה קל במראה העפעפיים. כלומר, העפעפיים לא רק נפוחים אלא שאחד מהם נראה נמוך יותר או לא צמוד לגלגל העין.
הסיבה למראה הלא ממש מלבב הזה היא בצקת. כלומר, הצטברות של נוזלים בתוך הרקמות. הנפיחות וחוסר הסימטריה יכולים להשאר שם בין מספר ימים למספר שבועות והם חולפים מעצמם.

סיבוכים אפשריים:

כאב חריף בעיניים או מאחוריהן. על כאב כזה יש לדווח מייד לרופא, גם אם זה קורה באמצע הלילה או בשבת לפנות בוקר בגלל שהוא עלול להצביע על דמם חריף מאחורי גלגל העין - סיבוך העלול לגרום לעיוורון - ולכן מצריך טיפול מיידי. זהו אמנם סיבוך נדיר ביותר, אבל חשוב לזכור על קיומו בגלל שאם לא מטפלים בו הוא עלול לגרום לעיוורון.
בעפעף התחתון עלול להופיע עיוות קל שגורם לעפעף להימשך כלפי מטה, בעיקר בחלק הצדדי שלו. במקרים כאלה העין הופכת עגולה יותר ונראית קצת "בוכיה". במצב קיצוני יותר של התופעה מופיע בעין גם מעין היפוך חלקי של העפעף כלפי חוץ. ברוב המקרים ניתן לזהות את הנטיה לסיבוך מעין זה עוד לפני הניתוח. כל מה שצריך
לעשות הוא לבדוק עד כמה העפעף התחתון צמוד לגלגל העין. אם מתגלה שהעסק לא ממש צמוד, אפשר במהלך הניתוח לבצע פעולות שימנעו את התופעה או יקטינו אותה
לתופעה זמנית וחולפת. במידה והתופעה אינה חולפת מעצמה ניתן לתקן אותה בניתוח נוסף. ניתוח התיקון נחשב ניתוח פשוט, אבל הוא ניתוח נוסף.
הצטלקות לא אחידה של החתך. למרות ההשתדלות הגדולה לייצר צלקת יפה ועדינה, זה לא תמיד הולך. הצטלקות לא אחידה נראית בדיוק כמו שהיא נשמעת: במקום פס דק ועדין של צלקת מתקבלת צלקת שיש בה חלקים עבים יותר. מה עושים? מסתירים בעזרת מייק-אפ או מתקנים בעזרת ניתוח-חוזר.
לעיתים מופיעות נקודות לבנות לאורך קו התפרים. מקורן של הנקודות האלה הוא פגיעה בבלוטות חלב קטנות שנמצאות שם. הפתרון פשוט: פתיחת הנקודות האלה בעזרת מחט דקיקה משחררת אותן ממה שיש בהן ומשחררת אותך מעצם קיומן. כואב? טיפ טיפונת. כמו בניקוי פנים אצל הקוסמטיקאית.

מתי לצלצל לרופא?

אם את סובלת מדימום כבד או נפיחות גדולה
אם את סובלת מכאבים בעיניים.
אם צד אחד של פנייך הופך קשה או מתוח והוא גם נראה גדול יותר מהצד השני.
אם הראייה ממשיכה להיות מטושטשת גם אחרי שהפסקת להשתמש במשחה.
Share by: