(אקנה (פצעי בגרות

אקנה
אקנֶה או חטֶטֶת היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. היא מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון. תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים. התופעה ידועה גם בשמות פצעי בגרות או חצ'קונים.

סימפטומים
פצעי הבגרות (בלועזית Acne Vulgaris) מופיעים בעיקר מגיל ההתבגרות ואילך, למרות שישנם מקרים שהאקנה מופיעה בשנות השלושים.

הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב משתלבת עם תאי עור מתים (או מזהמים אחרים) ומביאה לסתימתם של זקיקי השערות. הפרשות השומן מצטברות תחת הנקבובית הסתומה, ומספקות סביבה נוחה להתרבותו של חיידק האקנה, ה-Propionibacterium acnes. בהמשך מתפתחת תגובה דלקתית בזקיק היוצרת את הפצע המוכר. התופעה של פצעי הבגרות תוקפת בעיקר את עור הפנים, אך עלולה להתפשט גם לעור הכתפיים, הגב והחזה.

פצע אקנה בסיסי נקרא קומדון (Comedo). פצע אקנה שסתום בצורה מושלמת נקרא "פקק לבן" (whitehead). פצע אקנה שאיננו סתום בצורה מושלמת נקרא "פקק שחור" (blackhead). פתיחה של קומדון גורמת להפרשת החומרים והחיידקים על העור הסמוך, וגוררת תגובה דלקתית.

הגורמים לאקנה
לא ידועה הסיבה המדויקת למה אנשים מסוימים מקבלים פצעי בגרות ואחרים לא. ידוע כי התופעה נוטה להיות תורשתית. ישנם מספר גורמים שנמצאו קשורים לתופעת האקנה:

- פעילות הורמונלית ערה, כמו בעת בגרות מינית או במחזורי וסת.
- מתח נפשי, דרך הגברת התפוקה ההורמונלית מבלוטות יותרת הכליה.
- צריכת חלב ומוצריו, עקב ההורמונים שיש בדמן של הפרות בזמן שהן נחלבות.
- היפראקטיביות של בלוטות החלב - משני לגורמים ההורמונליים.
- הצטברות של תאי עור מתים.
- חיידקים בנקבוביות העור, אליהם הגוף נעשה אלרגי.
- גירוי או גירוד העור העשוי להוביל לתגובה דלקתית.
- שימוש בתרופות מסוימות כגון סטרואידים.

הטיפול באקנה
הטיפול באקנה בא לטפל בנקודות השונות התורמות לתופעת האקנה:

- חוסר יציבות הורמונלית
- הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב
- תאי העור המתים המביאים לסתימת הנקבוביות
- החיידקים המתיישבים בזקיקי השיער הסתומים

תכשירים רבים נמכרים במטרה לענות על בעיית האקנה, אך רבים מהם לא הוכחו מדעית. בדרך כלל שילוב נכון של התכשירים נותן את התשובה הטובה ביותר. חלק מהטיפולים גוררים תופעות לוואי ויש להתייעץ עם רופא עור ולנקוט בזהירות בעת השימוש בהם.

הגישה שלי לטיפול בבעיות אקנה היא לשלב טיפול קוסמטי פרא-רפואי עם טיפול הניתן על ידי רופאת עור. באקנה מאוד חשוב להקפיד לנקז את ההפרשות של בלוטות החלב, לעבוד בסביבת עבודה סטרילית כדי למנוע זיהומים, ולהסיר את שכבת התאים המתים. במקביל, יתכן ויש לשלב טיפול תרופתי מקומי כמו משחות המכילות אנטיביוטיקה טו משחות המבוססות על רטין A.
לטיפול בצלקות פוסט אקנה תוכלו לקרוא בפסקה של אי-מטריקס
Share by: