Липосакция

ניתוח שאיבת שומן
למי זה מתאים?
לאנשים בריאים שהעור שלהם עדיין גמיש, אנשים שמשקל הגוף שלהם תקין אבל יש להם מצבורי שומן לא רצויים בגוף. שאיבת שומן אפשר לעשות אחרי גיל ההתבגרות ואפשר גם בגיל מבוגר, כל עוד אתם בבריאות תקינה ועורכם גמיש. אפשר גם בגיל מבוגר יותר שהעור פחות גמיש , התוצאה תהיה יפה יותר עם בגדים מאשר ללא בגדים.

מאיפה שואבים?
- סנטר וצוואר – כדי להיפטר מסנטר כפול, ובדרך כלל התוצאה טובה.
- מעל החזה, לכיוון בית השחי – לסילוק הבליטה שמציצה מעל החזייה. אפשר לשאוב, אבל לא להעלים לגמרי. (זו לא שיטה טובה להקטנת שדים)
- בגב – מעל קו החזייה, בגב העליו ובגב התחתון, במקומות שיש בהם "קפלים". הבליטות ייעלמו, ובזכות עובי העור, התוצאות בדרך כלל טובות.
- במותניים, ובצדי האגן – בדרך כלל התוצאות טובות.
- בבטן – הדיאטות וההריונות גורמים לצניחה של העור באזור הבטן. שאיבת השומן מקטינה את הבטן אבל לא משטיחה אותה לגמרי, לשם כך אפשר לבצע מתיחת בטן.
- זרועות – אחרי השאיבה יתכן שתקבלי עור מדולדל שישווה לזרועות שלך מראה של מפרשים שמוטים. אפשר לתקן את זה בניתוח.
- שוקיים וקרסוליים – אפשרי, אבל דורש שכיבה עם רגליים למעלה , ותקופה נוספת בגרביים אלסטיות.
- הירכיים – אפשר לשאוב שומן מכל אחד האזורים, במעלה הירכיים, באזור הפנימי או החיצוני. חשוב לזכור שאם העור אינו גמיש דיו, ייווצרו שם סימני חריצים וכיווצים.
- ישבן – אפשר להקטין את מידתו בשאיבה, אבל אז יש חשש שהוא ישתטח או ייפול.
- גבעת הערווה – קורה שנשים שעברו מתיחת בטן לא רוצות את התלולית החביבה הזו, ומבקשות לשאוב ממנה שומן. התוצאות בדרך כלל טובות מאוד.

חשוב להבין שיש שיטות בהן ניתן להשיג כיווץ חלקי של העור אך לא ניתן להבטיח תוצאה

יהיו צלקות?
שאיבת שומן אמנם שונה מניתוח, אבל מאחר שהיא כרוכה בחתכים, יישארו אחריה צלקות. החתכים לרוב קטנים וחבויים, אבל הצלקות בראשיתן אדומות ועם הזמן יבהירו. אצל רבים לא יראו אותן אחרי שנה, אבל זה תלוי בעור ובנטיית הגוף שלך.

למה חשוב לעבור שאיבה אצל מנתח פלסטי?
כדי שאפשר יהיה לתאם ציפיות ולהגיע בסופו של תהליך לתוצאה הרצויה לך. מנתח פלסטי יוכל לומר לך בדיוק איפה אפשר לשאוב ואיך זה יראה, והאם יש לך גם עודפי עור שצריך לסלק כדי לעצב את המקום כרצונך. מנתח, למשל, ידע להזהיר אותך שכדי להקטין חזה לא מספיק לשאוב מהם שומן כי תקבלי צניחת חזה והצטלקויות שיפריעו בבדיקות שד עתידיות.

לפני השאיבה, הרופא יסמן את כל המקומות על הגוף, כשאתם עומדים. למה? כי שטח העור משתנה כששוכבים, וכך אפשר לתכנן את מקומות השאיבה המדויקים ואת מקומות החתכים.

מה צריך לספר לרופא?
את מצבך הבריאותי המדויק, כולל מחלות לב, סוכרת, מחלת ריאות וכדומה. לסובלים ממחלות כאלה יש סיכוי גבוה יותר להסתבכויות בעקבות שאיבת שומן, והרופא יחליט אם להימנע משאיבה או לבצע שאיבות זעירות בלבד.

איך שואבים?
ישנן מספר שיטות:

- השיטה המקובלת היום נקראת "השיטה הרטובה". אחרי ההרדמה המלאה, המנתח מזריק לאזורים שמהם יישאב השומן תערובת של מי מלח עם מעט לידוקאין (חומר מרדים) ואדרנלין (שמכווץ את כלי הדם). כמות מי המלח צריכה להיות שווה לכמות השומן שרוצים לשאוב, והיא נועדה להקטין את הדימום, להקל על השאיבה והקל על הכאבים שאחרי. אחרי ההזרקה מבצעים מספר חתכים (לפחות שניים לכל אזור) באורך כ-5 מ"מ, במקומות לא מאוד בולטים, ודרכם מכניסים צינורית שמחוברת למשאבת וואקום. כדי לשאוב, המנתח מחדיר את צינורית הוקום בתנועות חוזרות ונישנות. יתרון: מעט דימומים. חסרון: מי המלח לא תמיד מאפשרים למנתח לראות את כל מצבורי השומן ואת התוצאה.

- שיטת ההצפה (Tumescont) – גם כאן מזריקים תערובת, אבל בכמות גדולה פי 3-4 מהכמות הנשאבת. יתרון: דימום מועט, אפשר לשאוב יותר שומן ובגלל כמות החומר המרדים אפשר לבצע גם בהרדמה מקומית. חסרון: התהליך נמשך יותר זמן, סכנת בצקות והרעלת לידוקאין (נדיר, אבל קורה), וכמות הנוזלים העצומה (עד 12 ליטר) עלולה לפגוע במאזן הנוזלים של הגוף והמלחים בגוף ולגרום לעומס מסוכן על שריר הלב.

- המסת שומן – מכונה גם "שאיבה אולטרה סונית". מחדירים לגוף צינוריות דקיקות ודרכן מעבירים גלי קול בתדר גבוהה, כשזה שאינו נקלט על ידי העור. גלי הקול מפוצצים את תאי השומן, והשומן הנוזל נשאב החוצה בוואקום. יתרון: קל מאוד להחדיר את הצינורית למקום הרצוי. חסרון: גלי הקול מייצרים גם חום, ויש חשש לכוויות בעור ובשכבה התת עורית. כדי לא לגרום לכוויות יש צורך בחתך גדול יותר, 1-2 ס"מ. התוצאות פחות טובות מבשאיבה רגילה, ויש חשש להסתבכויות כמו הצטברות נוזלים מתחת לרקמות, הצטלקויות תת עוריות ועוד.

- שאיבת שומן שטחית – בניגוד לשאיבה עמוקה, זו טכניקה שנועדה להשיג כיווץ של העור ושינוי בצורתו. מיועדת על פי רוב למנותחים שהעור שלהם לא מאוד גמיש, שעברו שאיבה עמוקה שלאחריה העור התכווץ בצורה לא יפה. מחדירים צינוריות בקוטר עד 3 מ"מ מתחת לפני העור, ושואבים. יתרון: מראה נאה יותר של העור. חסרון: לפעמים ההתכווצות לא אחידה והעור נותר עם גבשושיות ושקעים.

- קנולה (צינורית) רוטטת – לא ממש שיטה אחרת, אלא טכניקה שאפשר ליישם אותה בכל השיטות שמנינו. המנתח משתמש בצינורית שהקצה שלה רוטט, ועוזר לפרק את השומן, כדי להקל על השאיבה.

- שאיבת שומן משולבת ליזר- הליזר משמש לצריבת רקמת השומן והוקום לשאיבה, בד"כ פחות דמם, מתאים לשאיבות קטנות יחסית.

המסת שומן בשיטת לא חודרניות:
אולטרא סאונד ממוקד חיצוני, תדר רדיו, שיטות יעילות ל"פיסול" קל של הגוף, יש צורך בטיפולים חוזרים להשגת אפקט,
המסת שומן בהזרקה של חומרים המפרקים את רקמת השומן, שיטה המבוצעת במספר מדינות אך יש חילוקי דעות בקהילה המדעית בקשר לאפקטיביות ולסיבוכים של השיטה. 

באיזו הרדמה משתמשים?
שאיבת שומן ניתן לבצע תחת הרדמה מלאה, מקומית או אזורית אפידוראלית – תלוי במספר האזורים שיישאבו, כמות השומן ורצון המטופל. אם שואבים מעל 4 ליטר שומן, משתמשים בהרדמה מלאה. בהרדמה אפידוראלית, שבה מוזרק חומר אלחוש לחלל האפידורלי בעמוד השדרה, כמו בזמן הלידה) משתמשים בשאיבה מהאזור התחתון של הגוף, ורק אם המטופל מבקש במפורש.

האם אפשר לשלב ניתוחים נוספים?
כן, אבל צריך להיזהר. שאיבת שומן אינה הליך פשוט, ויחד עם השומן נשאב לא מעט דם מהגוף, ונוצרים שטפי דם והפרעה במאזן נוזלים ומלחים. לא רצוי לכן לשלב ניתוחים גדולים וארוכים כמו מתיחת בטן, הקטנת שדים, עם שאיבה גדולה

כמה שומן אפשר לשאוב?
עד 10 ליטר (מסוכן), אם כי מקובל יותר לשאוב לא יותר מ-4 ליטר. בשאיבות גדולות חשוב להקפיד על מאזן הנוזלים בגוף – כלומר חשוב גם לנטר את רמת ההמוגלובין כמות הנוזלים והמלחים ואם צריך לתת למנותח מנות דם. יש מנתחים שיבקשו ממך לתרום מנות דם של עצמך למטרה זו, שבועיים שלושה לפני הניתוח, וגם לקחת חומצה פולית ותוספת ברזל.

כמה זמן לוקחת שאיבת שומן?
בין שעה לשלוש שעות.

חייבים להתאשפז?
תלוי. שאיבת שומן היא הליך די טראומטי לגוף, ולאחריה יש הצטברות של דם ונוזלים ברקמה שממנה נשאב השומן. ללא טיפול מתאים המנותח עלול להיכנס לשוק, להתעלף ואפילו למות. לכן חייבים לעבור שאיבה בקליניקה מתאימה. שאיבות של עד 2 ליטר אפשר לבצע במקום מוסדר, ללא אשפוז אבל עם אפשרות טיפול. שאיבות גדולות מצריכות השגחה למשך לילה לפחות.

עוד על ניתוח שאיבת שומן:
מדריך מקיף של ד"ר חיים קפלן על ניתוח שאיבת שומן באתר Bello
Share by: