סיבוכים אפשריים-הקטנת חזה

סיבוכים אפשריים ניתוח הקטנת חזה
סיבוכים אפשריים:
 

סימני חתכים – צלקות
למרות שברוב המקרים החתכים נרפאים יפה, הצלקות דוהות עם השנים, ובסופו של דבר נשארים על השד סימנים בהירים בלבד, הרי שאצל חלק קטן מהמנותחות עלולות להופיע קלואידים או צלקות בולטות.

צלקות אלה, הנקראות היפרטרופיות, בולטות לגובה אבל לא חורגות בעוביין מהחתך המקורי. צבען של הצלקות האלה אדום, ולפעמים הן גם מגרדות. האם הופעתן מעידה על איכותו של הרופא? ממש לא. צלקות מסוג זה אופייניות בדרך כלל לחולה מסויימת, שברוב המקרים כבר יודעת על נטיית גופה לפתח צלקות כאלה (בעקבות חתכים או חיסונים באיזור הכתפיים והחזה בעבר).

אחרי תהליך הריפוי, ניתן לשפר את ההצטלקות באמצעות חבישה עם פדים של סיליקון לתקופה של מספר חודשים. לעיתים יש צורך להוסיף הזרקות של סטרואידים לתוך הצלקת, או להפעיל עליה לחץ מקומי. לעיתים נדירות כדאי יהיה לחזור ולתקן את הצלקת, אם כי בדרך כלל נסיון התיקון רק מחמיר את המצב.

חוסר סימטריה
המנתח שואף להגיע לסימטריה של החזה, אבל לפעמים הוא פשוט לא מצליח או לא יכול. למה? בגלל מצב התחלתי של חוסר סימטריה (עוד לפני הניתוח), בגלל ריפוי לא שווה של שני החזה (דבר שאי אפשר לצפות מראש), וגם בגלל תכנון לא נכון של הניתוח, או ביצוע לא טוב. כל עוד מדובר בדרגה סבירה של חוסר סימטריה, שהרי לרוב הנשים אין סימטריה מלאה בין ני החזה, אין צורך בתיקון.

במידה ומדובר בחוסר סימטריה בולטת, רצוי תיקון, אבל עדיף לחכות בין חצי-שנה לשנה אחרי הניתוח המקורי.

ירידה בתחושה בפטמות, נמק חלקי או נמק מלא של הפטמות
בגלל שבמהלך הניתוח מעבירים את הפטמה למקום אחר (במקרה זה מיקום גבוה), יש חשש לפגיעה בעיצבוב של הפטמות, דבר הגורם לירידה בתחושה בהן. לעיתים נדירות ביותר גוררת העברת הפטמה פגיעה באספקת הדם אליה, דבר הגורם לנמק של הפטמה. הנמק יכול להיראות כהה (במקרה שיש פגיעה בניקוז הוורידי) או בהיר (כאשר הפגיעה היא באספקת הדם העורקית). במקרה של נמק יש לחכות עד תום תהליך הריפוי ואז לבצע שיחזור של הפטמה והעטרה. (ראי: שיחזור שד). לסיבוך של ירידה בתחושה אין טיפול.

הפרעה בריפוי: פתיחת קו התפרים, זיהום, נמק של שולי החתך
רקמת השד עשירה בשומן ועניה באספקת דם. בגלל שבמהלך הניתוח מרימים שתלי עור דקים יחסית, עלולה אספקת הדם לשולי הפצע להיפגע ולגרום להפרעה בריפוי הפצע. מה שתראי הוא פצע פתוח בעור . במקרה כזה יש לטפל באזור על ידי משחות מקומיות, אנטיביוטיקה (לפי הצורך) וחבישה
(בדרך כלל בעזרת חזיה) עד שהאזור נראה נקי. בשלב זה קיימות שתי אפשרויות: לתפור מחדש את האזור או להניח למקום להתרפא באופן משני. בחירת צורת הטיפול תעשה על ידי הרופא על פי צורת הפצע גודלו וקצב הריפוי.

האם אפשר להניק אחרי ניתוח להקטנת חזה?
היכולת להניק אחרי ניתוח הרמת חזה כמו גם אחרי ניתוח להקטנת חזה תלויה במידה רבה בטכניקה הניתוחית ובשאלה האם נעשה או לא נעשה חיתוך של צינורות החלב. אם צינורות החלב נחתכו, לא מומלץ לנסות להניק בגלל חשש מיצירת ציסטות. בניתוחים שבהם לא חותכים את צינורות החלב אפשר להניק כשנה לאחר הניתוח.

אם האפשרות להניק חשובה לך, הודיעי על כך למנתח. ניתן להתאים את סוג הניתוח לאפשרות של הנקה, אם כי זה קורה בדרך כלל על חשבון צורת החתכים ואורכם. באופן סטאטיסטי כ- 50% מהמנותחות לא יוכלו להניק אחרי הניתוח.

לכמה זמן נשארות התוצאות?
כאן אין תשובה ברורה, בגלל שהדבר תלוי בשינויים הורמונליים ובאיכות העור.
ברוב המקרים תוצאות הניתוח נשארות לכל החיים.
Share by: