שחזור שד בעזרת סיליקוןֿ

שחזור שד בעזרת סיליקון
אותו חומר המשמש להגדלת חזה שזכה לאישור מחדש בשנת 2008 ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).
קיימים כמה סוגים של סיליקון שבהם משתמשים בניתוחי שחזור: שתל סיליקון ג'ל, מותחן רקמה עם מים פיסיולוגיים (שכשמו כן הוא: מותח את הרקמה לאט לאט) ושתל משולב שחלקו עשוי סיליקון ג'ל וחלקו ממולא במים פיזיולוגיים.

סוגי משתלי הסילקון המשמשים בשיחזור
קיימים מספר סוגים של משתלים: עגולים, שטוחים, בולטים ואנאטומיים במידות שונות ובצורות שונות. בשיחזור בניגוד להגדלה יש עדיפות לשתלים אנאטומיים המדמים טוב יותר את צורת השד. בגלל נטיה גדולה יותר להתקשות המשתל (קפסולה) רצוי להשתמש בשתלים בעלי קוהסיביות גדולה יותר שהם שומרים על צורתם form stable ולא שתלים רכים ועגולים. חשוב ביותר לדון עם הפלסטיקאי על סוגי השתלים השונים ולמצוא שתל המתאים ביותר למבנה הגוף שלך, איכות העור וצורת בית החזה.

מתי אפשר להשתמש בשתל סיליקון ג'ל?
בכריתה ושחזור שד מיידי ניתן לחסוך את שלב המתיחה שכן הכירורג יכול לבצע בהדרכת המנתח הפלסטי כריתת שד משמרת עור או אפילו פטמה (מותנה בהסכמת האונקולוג) ואז יש מספיק עור כדי לשחזור שד בגודל הקיים, או אפילו גדול יותר, וכל זאת בשלב אחד בודד – בדרך כלל במצב זה עדיף להשתמש עם תוספת של שתל הקרוי "אלודרם" העוזר לקיבוע השתל ולהורדת המתח מהעור. לאחר כריתת שד רגילה קיים חסר בעור השד וברקמת השד. לכן הכנסת שתל רגיל (סיליקון ג'ל) לא אפשרית. במקרים אלה יש צורך בהכנסת מותחן רקמה, בשלב ראשון ואח"כ שתל סיליקון קבוע.

איך פועל מותחן רקמה עם מים פיזיולוגיים?
מותחן הרקמה עשוי משקית סיליקון בעלת שסתום שדרכו אפשר להזריק מים פיזיולוגיים. את מותחן הרקמה מכניסים (בניתוח) מתחת לעור. השסתום יכול להיות או על השקית (ואז מזהים אותו בעזרת מגנט) או מרוחק ממנה ו"מוחבא" מתחת לבית השחי. הרעיון הוא להגדיל את נפח המותן ועל ידי כך למתוח בהדרגה את העור שמעליו, ממש כמו שעור הבטן נמתח כשהעובר שברחם גדל. אחרי מתיחה מספקת של העור – שאורכת כמה חודשים – יש צורך בניתוח נוסף, שבו מחליפים את מותן הרקמה בשתל סיליקון ג'ל קבוע.

האם כדאי להשתמש בשתל משולב?
השתל המשולב, שחלקו עשוי ג'ל סיליקון וחלקו ממולא במים פיזיולוגיים, נועד למנוע את הצורך בניתוח השני שבו מוחלף המותחן בשתל קבוע. הבעיה היא שהשיטה הזאת לא תמיד עובדת, ולעיתים קרובות יש בכל זאת צורך להחליף את השתל המשולב בשתל קבוע. השתל המשולב חשוף ליותר תקלות ובד"כ אינו נותן מבנה שד "אנאטומי" כמו שתל קבוע.

חסרונות השימוש בסיליקון
- מבחינה אסתטית, מתקבלת בדרך כלל תוצאה בינונית: השד המשוחזר מלא יותר בחלקו העליון, בדרך כלל גבוה יותר על בית החזה, קשה יותר מהשד הטבעי ואינו נע על בית החזה כמו השד השני ולכן הוא שונה מהשד השני.
- אחוז הסיבוכים הדורשים התערבות ניתוחית נוספת מגיע ל-20% בערך. הכנסת המותחן מחייבת ביקורים חוזרים במרפאה במשך כמה חודשים, עד למילוי המותחן בנפח הדרוש.
- עם הזמן, בדרך כלל אחרי 5-7 שנים, התוצאה "מתקלקלת" ויש צורך בתיקון.
- מכיוון ששד שעבר שחזור בסיליקון יישאר תמיד זקוף ועומד, יידרשו תיקונים בשד השני, הטבעי ובנשים שגודל השד שלהן גדול מ-B לעולם לא תהיה סימטריה בין השדים.

סיבוכים אפשריים בעקבות השימוש בסיליקון
- שכיחות מקרי התקשות הרקמה סביב הסיליקון (ראי: ניתוח להגדלת חזה) נעה בין 20% ל-50%.
- היפתחות של הצלקת וחשיפה של המותחן תוך כדי המילוי במי מלח. מצב זה שכיח יותר בחזה שעברו הקרנות.
- קרע של השתל, או המותחן.
- אסימטריה בולטת בין השד המשוחזר לטבעי.
- שתל הסיליקון לא ממלא בחלק מהמקרים את כל הפגם שנוצר בכריתת השד ולכן עלולים להופיע שקעים סביב השתל ומעליו.
- כאבים בזמן המילוי במי מלח, ולפעמים כאבים כרוניים בשד או באזור השסתום. גם מצב זה שכיח יותר בחזה שעברו הקרנות.
- נטייה לזיהומים (בגלל הימצאות גוף זר). התופעה שכיחה יותר בחזה שעברו הקרנות.

באיזו הרדמה משתמשים?
כל ניתוחי השחזור נעשים בהרדמה מלאה.

מה עושים בניתוח?
לפני הכול מסמנים, בעודך יושבת או עומדת, על העור את מיקום המותחן / שתל. אחר כך חותכים (תחת הרדמה מלאה) ומחדירים את מותחן הרקמה או השתל. ישנם מקרים שבהם נוסף על החדרת המשתל מבצעים באותו הניתוח גם הרמה של עור הבטן לכיוון השד המשוחזר, וזאת על מנת להשיג מעט עודף עור וליצור קפל תת-שדי, שהוא זה שנותן לשד את המראה הטבעי (בניגוד לשתל הסיליקון שנראה כמו חצי כדור). בסיום הניתוח חובשים את השד המשוחזר בחבישה הדוקה, שתפקידה לשמור על השתל במקומו ולהקטין את הסיכוי להצטברות נוזלים ודם סביב השתל. ברוב המקרים משאירים נקז למשך 2-5 ימים.

ניתוח מסוג זה אינו דורש אשפוז מעבר ל-24 שעות. את התפרים מוציאים אחרי 10-14 ימים (תלוי בצורת התפירה ובחתך), ובין שבועיים לשלושה שבועות אחרי הניתוח מתחילים בניפוח השד על יד הזרקות המים הפיזיולוגיים.
שבוע אחרי הניתוח אפשר לחזור לעבודה (עדיין בלי השד). עד לחזרה לפעילות ספורטיבית יש להמתין חודש.

שיחזור מיידי עם משתל קבוע
במקרים של שחזור מיידי בכריתה משמרת עור ניתן לשחזר עם משתל סיליקון קבוע. רצוי משתל אנטומי במקרים אלו רצוי להוסיף למשתל יריעה של אלודרם (Alloderm) שהוא דרמיס (עור ללא השכבה החיצונית) שעבר טיפול בו הוצאו ממנו כל התאים ולכן אין דחייה שלו ע"י הגוף, החומר הוא Biointegrative כלומר הופך חלק מרקמת החיבור של הגוף. תפקידו לעזור למקם את השתל להשלים את הכיסוי שלו עם שריר החזה הגדול. ומעבודות ראשונות נראה שהוא מקטין את שכיחות הווצרות הקופסית (התקשות סביב השתל).

איך נראה לוח הזמנים בשחזור על ידי מותחן?
את פעולתו העיקרית של המותחן – הניפוח – מתחילים בדרך כלל כשבועיים – שלושה אחרי הניתוח, כשהזריקות (של המים הפיזיולוגיים) ניתנות בין פעם לפעמיים בשבוע. כמות הנוזלים שמוזרקת בכל פעם ותדירות ההזרקות תלויות לא מעט במטופלת עצמה: בלוח האירועים שלה ובסף הכאב שלה (הזרקה של כמות גדולה כואבת יותר). סיומו של התהליך תלוי בסוג השתל שאותו מתכוונים להחדיר: מחכים עד שהשד יגיע לגודל הרצוי (וזה הגודל שמשתנה בין שתל לשתל), ממתינים בין חודשיים לחצי שנה בלי לעשות כלום כדי לתת לעור להתרגל לנפח החדש, ואז מכניסים את השתל הקבוע בניתוח נוסף. ההתאוששות מהניתוח הזו אורכת בדרך כלל בין שלושה ימים לשבוע.

יתרונות השימוש בסיליקון
- השתל מוחדר דרך הצלקת המקורית (של ניתוח הכריתה).
- ניתוח פשוט וקל, אפשר ללכת הביתה ביום הניתוח או ביום שאחריו.
- לשימוש בסיליקון יש גם יתרון במקרה של כישלון. כלומר, אם נכשל הניתוח, קיימות עדיין אופציות אחרות כמו שחזור על ידי מתלה עור.
- בשחזור דו צדדי, השדים יהיו דומים יותר זה לזה ולכן במובן זה עדיף שיחזור דו צדדי עם סיליקון מאשר שיחזור חד-צדדי עם סיליקון.
Share by: