לאחר ניתוח מתיחת פנים

לאחר ניתוח מתיחת פנים
איך נראים מיד אחרי הניתוח?
רע. בניגוד לטיפולים קוסמטיים, שאחריהם את נראית במיטבך מיד בסיום הטיפול, בניתוחים פלסטיים המראה שניבט אליך מיד אחרי הוא ממש לא מלבב. מצד שני, כדאי לך לזכור שהשפעתם של טיפולים קוסמטיים היא קצרת טווח ואילו תוצאותיו של ניתוח פלסטי נשארות לשנים רבות.
כשתתעוררי מההרדמה תמצאי את עצמך חבושה בסגנון "בבושקה", כשתחבושת עוטפת את פנייך סביב המצח, הלחיים והלסת. ברוב המקרים ישאיר המנתח גם שני נקזים (צינורות ניקוז) שיצאו מהאזור שמאחורי האוזן, אחד בכל צד. תפקידם של אלה יהיה לנקז את עודפי ההפרשה והדם והם יישארו במקומם למשך 24-48 שעות.
באותן שעות יהיה עלייך להקפיד גם על תנוחת השכיבה שלך: כל חלק הגוף העליון שלך אמור להיות מורם. כדי לא לייצר קיפולים בצוואר המנותח יצטרך ראשך להיות מורם ללא כיפוף בצוואר. הרמת הגוף מיועדת למניעת הצטברות נוזלים בפנים.

האם יש כאבים בשלב הזה?
לא. ממש לא. עד כדי כך לא כואב, שהופעתו של כאב היא סימן אזהרה שיכול לשקף דמם פתאומי או זיהום. במקרים כאלה יופיע כאב בצד אחד של הפנים בלבד, ועליו יש ליידע מיד את הרופא.

האם באמת לא מרגישים כלום?
לא מרגישים כאב. מה שכן מרגישים זו הרגשה של לחץ (חנק) קל בצוואר הנובע ממתיחת השרירים בצוואר. כדי לא להיכנס לפאניקה זכרי שמדובר בהרגשה. היא לא נעימה, אבל זה לא שאת באמת נחנקת. ההרגשה הזו יכולה להימשך עד שבועיים. אחר כך קורים שני דברים שמעלימים אותה: את מתרגלת והשריר מאבד קצת מהמתח הראשוני שלו.

מתי אפשר לרדת מהמיטה?
ברגע שאפשר. כמה שעות אחרי הניתוח, ובתקווה שאת כבר בלי סחרחורות, בחילות וכדומה, כדאי מאוד שתרדי מהמיטה. למה? כדי שמחזור הדם יתחיל לעבוד מה שימנע סיבוכים מיותרים כמו קרישי דם ברגליים למשל. אם זה נכון אחרי ניתוח לב, וזה נכון, ודאי שזה טוב ומומלץ גם אחרי מתיחת פנים.

איך נראים אחרי שמסירים את התחבושות?
עדיין רע. הפנים נפוחים, בעיקר באיזורים המנותחים, הם נראים מתוחים מדי ועליהם יש גם סימנים כחולים של שטפי דם תת-עוריים המופיעים בדרך כלל יותר באיזור הצוואר. וזה עוד לא הכל: ביומיים הקרובים עתידים הפנים שלך להתנפח עוד יותר.

למה הפנים מתנפחות?
בגלל תהליך דלקתי נורמלי שהוא חלק מתהליך הריפוי.
הגוף, שספג טראומה לא קטנה בניתוח, מתגייס להגן על עצמו. איך? באמצעות הגברת זרימת הדם וגיוס של תאי דם לבנים ועוד מרכיבים שתפקידם להגן על הגוף. ריבוי של תאי דם לבנים יוצר מה שאנחנו קוראים דלקת, אלא שהדלקת הזו נקראת דלקת נורמלית. כלומר, זה איננו זיהום אלא תהליך טבעי שנועד לעזור לגוף לתקן את עצמו.
במהלך התהליך הזה יש בגוף יותר נוזלים, אספקת דם גדולה יותר, ומה שאת רואה זה יותר נפיחות. הנפיחות הזו מגיעה לשיאה ביום השלישי אחרי הניתוח. אחרי השיא מגיע השיפור והוא נמשך בהדרגה. הנפיחות יורדת כלפי מטה, מאזור הלחיים לכיוון אזור הצוואר העליון, ולאט לאט תוך כמה שבועות היא נעלמת לגמרי.
עוד מילה אחת בקשר לנפיחות, שיכולים להיות לה גם יתרונות מדומים. בשלב שבו יהיו עדיין פנייך נפוחים הם ייראו כאילו עברת גם פילינג. כלומר, ללא כל קמט, כולל הקמטים העדינים. הקמטים העדינים האלה יופיעו שוב כאשר הנפיחות תרד. השינוי הדרמטי במראה הפנים יישאר, וכמוהו גם שינוי בצורתם למבנה צעיר יותר. הקמטים העדינים יחזרו להופיע.ֿ
ניתן להקטין את הנפיחות ושטפי הדם לאחר הניתוח ע"י שימוש בדבק ביולוגי בזמן הניתוח, או במוצר חדש הנקרא (PRP (PLETLETS RICHED PLASMA שהוא ערבוב של דבק ביולוגי עם טסיות הדם (טרומבוציטים - גופיפי קרישה) המרוסס מתחת לעור לפני סוף הניתוח. אמצעי נוסף הוא ארניקה מונטנה הניתנת ככדורים לפני הניתוח ולאחריו.
מתי מוציאים את התפרים?
הוצאת התפרים מתבצעת בדרך כ- 7 ימים אחרי הניתוח.

האם מותר להתרחץ ולחפוף ראש לאחר מתיחת פנים?
בהחלט כן, ואת הראש אפילו רצוי לחפוף כל יום אחרי הניתוח. ככלל כדאי שתדעי שצלקות מתרפאות יפה יותר בסביבה נקייה ולא בזו שיש בה לכלוכים והפרשות. ואכן, את רוב החתכים הניתוחיים מומלץ לנקות עם מים וסבון.

מתי אפשר להתחיל להתאפר?
יומיים-שלושה אחרי הניתוח אפשר להשתמש במייק-אפ, אבל לא על התפרים. חשוב להשתמש במייק-אפ שקל להסיר אותו ושהורדתו לא תדרוש שפשופי עור מיותרים.
טיפים לאחרי הניתוח
אל תלבשי שום דבר דרך הראש במשך שלושת השבועות הראשונים אחרי הניתוח
לא חולצות גולף, לא סווטשירט, לא טי-שירט, ולא שום דבר אחר שכדי ללבוש אותו את צריכה להעביר דרכו את הראש. למה? כדי שלא תפגעי בטעות בתפרים שמאחורי האוזניים, וכדי שלא תמצאי את עצמך עם אוזן שותתת דם ומתנפנפת.
אל תענדי עגילים במשך ששה שבועות, גם בגלל שאת יכולה לקרוע לעצמך את תנוך האוזן בקלות רבה (לפעמים אין לך שם תחושה, זוכרת?) וגם בגלל שמאחורי האוזן שלך יש כרגע מתח רב, שהרי שם הסתירו לך את התפרים, ואין שום סיבה לגרום לתקלות מיותרות.
אל תלעסי מסטיק במשך שבועיים. כן, כן. גם אם זה נשמע לך אידיוטי. תנועות הלעיסה יכולות גם הן להוסיף מתח לחתכים שמאחורי האוזניים שלך, ולהפריע לתהליך הריפוי.


מה הקשר בין מסג' לימפטי למתיחת פנים?
לפני שנדבר על הקשר, כדאי שנסביר מה זה בכלל מסג' לימפטי.
כלי הלימפה הם מערכת של צינורות עדינים הנמצאים בכל מקום בעור ושתפקידם לנקז את הנוזלים הבין תאיים. מכלי הלימפה מועברים הנוזלים האלה לצינורות קצת יותר גדולים, מהם לבלוטות הלימפה האיזוריות, ומהן לדם.
תוך כדי החתכים המבוצעים במהלך ניתוח נפגעים כלי לימפה. יש להם אמנם איכויות של זנב זיקית, וגם צינורות לימפה פגועים משתקמים עם הזמן, אבל בינתיים מצטברים בגוף נוזלים שגורמים לנפיחות.
את הנפיחות הזו אנחנו רוצים להקטין, ואת זה אפשר לעשות בעזרת עידודם של כלי הלימפה שלא נפגעו. ובעברית: בעזרת מסג' לימפטי.
המסג' הזה נעשה בידיים מיומנות. כלומר, אצל מסג'יסטיות שלמדו את המלאכה. להבדיל ממסג' רגיל, שפועל על השרירים, המסג' הלימפטי הוא עדין יותר, והוא גם מכוון לפי כיוון זרימת הלימפה.

ואיך כל זה מתקשר למתיחת פנים?
אחרי שמוציאים את התפרים אפשר ורצוי לבצע מסג'ים לימפטיים העוזרים לסילוק מהיר יותר של הנפיחות.

מתי אפשר לחזור לעבודה?
כשבוע עד שבועיים אחרי הניתוח ניתן לחזור בהדרגה לפעילות נורמלית, תלוי במאמץ הכרוך בעבודה.
את המאמצים הפיסיים (סחיבת ארגזים מהסופר למשל) עדיף שתדחי בעוד חודש.

מה לגבי פעילות פיזית?
כשבועיים אחרי הניתוח ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית, אך לא להרבות בפעולות הכרוכות בהורדת הראש אל מתחת לגובה המותניים. כעבור ארבעה עד ששה שבועות לאחר הניתוח מותר יהיה לך לעשות הכל.

האם יש לניתוח תופעות לוואי?
התופעה השכיחה ביותר אחרי מתיחת פנים היא ירידה בתחושה באזור הלחיים, הצוואר העליון והאוזניים. זה קורה אצל כל המנותחות, והפלסטיקאים מתייחסים לכך כאל תופעת לוואי ולא כאל סיבוך או "קלקול".
מה זאת אומרת ירידה בתחושה? שאם ילחצו על הלחיים שלך - תרגישי, אבל אם ילטפו אותך בעדינות - לא תרגישי כלום. במקרה של ניתוח משולב, הכולל גם מתיחה של המצח, תהיה גם הקרקפת שלך חסרת תחושה. הירידה בתחושה עשויה להימשך על פני מספר חודשים.
למה חשוב לדעת את זה מראש? גם כדי לא להיבהל וגם כדי להיזהר. כשאין תחושה ואין כאב שיתריע מפני סכנה, גם חימום השיער בזמן צביעתו ואפילו ייבוש שלו בפן יכולים להיגמר בכוויות.
זה נושר
בבקשה לא להיכנס לפאניקה בפעם הראשונה שאת חופפת את ראשך אחרי הניתוח: כמות מכובדת מאוד משערך עומדת לנשור.
חלק מהשערות שתמצאי על רצפת המקלחת הורדו כבר בעצם במהלך הניתוח (יחד עם קטעי העור שנכרתו) אבל נשארו דבוקות לקרקפת, ועכשיו הן יורדות. חלקן האחר נושר בגלל שזה מה שקורה אחרי ניתוח: יש נשירה מוגברת של השיער.
הבשורות הטובות הן שהשיער יצמח בחזרה. הבשורות הפחות טובות הן שזה יקח לו כמה חודשים.
אז מה עושים? יודעים את זה מראש, מחכים שיצמח, משנים תספורת או משתמשים בינתיים בתוספת שיער לחיזוק המקומות החלשים.
Share by: