לאחר ניתוח אוזניים

לאחר ניתוח אוזניים
מה מרגישים מיד אחרי הניתוח?
כאבים. לא הכאבים האיומים של דלקת אוזניים, שכואבים בתוך המוח והנשמה, אלא כאבים של אפרכסת האוזן החיצונית.
הכאבים האלה מגיבים למשככי כאבים כמו אקמול, אופטלגין ודומיהם. כלומר, אחרי שלוקחים כדור מהסוג הזה הכאב פוחת או עובר. בכל מקרה, חשוב לקחת משכך כאבים מהמשפחה הזו ולא לקחת אספירין בגלל חשש מדימום.
כמה זמן נמשכים הכאבים?
הכאבים החזקים (שגם עליהם אפשר להתגבר בעזרת כדור פשוט) הולכים ופוחתים עד שהם חולפים לגמרי תוך 24-48 שעות.
במידה והכאבים הולכים ומתגברים, או שמופיע דמם מהתחבושות במהלך 3-4 הימים הראשונים, מומלץ לפנות לרופא המנתח כדי לשלול דמם באזור הניתוח או הופעת זיהום.

מה רואים כשמסירים את התחבושת?
אחרי כמה ימים, כשהמנתח מסיר את החבישה, האוזניים נראות קצת נפוחות והצבע שלהן נראה כחלחל, כמו צבע של חבורה. גם הנפיחות וגם הגוון הכחלחל חולפים תוך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח.

האם יש משהו שצריך לעשות בשלב הזה?
כן. במשך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, לאחר הורדת החבישה על ידי הרופא, צריך להקפיד על חבישת האוזניים לפני השינה כדי למנוע את קיפול האוזן לכיוון לא רצוי. איך חובשים? עם מטפחת ראש או בנדנה, תוך הקפדה על ריפוד האוזן בצמר-גפן בזמן החבישה.

האם צריך לשכב אחרי הניתוח?
ההוראה הרפואית אומרת שלא. מצד שני, סביר להניח שביומיים הראשונים, כשכואב, אין בדיוק חשק לעשות משהו אחר.

מתי מוציאים תפרים?
התפרים העמוקים נשארים שם לעולם ועד. את האחרים מוציאים אחרי שבוע-10 ימים (או שמשתמשים בתפרים נספגים, שנעלמים מעצמם, שאין צורך להוציא אותם).

האם מותר להתרחץ, לחפוף ראש?
בהחלט כן. להתרחץ אפשר מיד. לחפוף ראש - מרגע שמורידים את התחבושת.

כמה זמן אחרי הניתוח אפשר לחזור לפעילות פיזית?
כשבועיים לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות פיזית שאינה קשורה למגע גופני. כלומר - לא משחקי כדור, היאבקות או ג'ודו - אבל כן לרוץ, לקפוץ לשחות. הכלל המנחה הוא שמותר לעשות כל מה שמתבצע בלי לגעת במישהו או במשהו אחר.
Share by: