הרמת מצח וגבות

הרמת מצח וגבות
פעם, וזה לא היה מזמן, צו האופנה אמר שגבות צריכות להיות דקות, עגולות וגבוהות. המהדרות נהגו אז למרוט את גבותיהן עד עפר, ובמקומן לצייר את מה ש"צריך" - קו. המשפט הגששי המפורסם - "שערה, שערה, פינצטה, פינצטה" - נולד בתקופה ההיא.

אחר כך הגיעה ברוק שילדס, ובעקבותיה הפכו הגבות העבות להיות חלק מהמראה "הנכון". והמהדרות? הפסיקו למרוט, גידלו, ומקסימום "ניקו" את השיער שצמח להן באמצע, בחיבור שבין שתי הגבות. ברוק שילדס, אגב, היתה אז ילדה בת 14, וגובה גבותיה היה בהתאם: גבוה.

לגבי המצח לא השתנתה האופנה: מצח חלק נתפס כמצח יפה, מצח חרוש קמטים נתפס כשייך לבעלים דאגניים או זועפים, ויש עדיין לא מעט אימהות שנוהגות לומר לבנותיהן החושבות "אל תקמטי את המצח, כי יישארו לך קמטים".

מה פירוש "הרמת מצח וגבות"?
פשוטו כמשמעו: מרימים את הגבות למיקום גבוה יותר מהמקום אליו "ירדו", ומסלקים חלק גדול מהקמטים החורצים את המצח.

למה הן בכלל יורדות ?
בגלל כוח המשיכה ובגלל הירידה באלסטיות של העור.
הגבות נמצאות בעצם בקצה של "מצוק" שמתחיל בעורף הגולגולת, נמתח לאורכה, ומסתיים שניה לפני ארובות העיניים. אם תוליכי את אצבעך על המצח שלך, מכיוון המצח לכיוון הגבות, תרגישי מעין בליטה קטנה במקום שבו מתחילות הגבות. מיד אחרי הבליטה הזו, שפת המצוק בדימוי שלנו, מופיע השקע של ארובות העין. עכשיו דמייני את כל העור הזה, שכוח המשיכה פועל עליו ומושך כלפי מטה לאורך השנים. לאיפה ילך? הכי נמוך שהוא יכול. כלומר, עד שפת המצוק. ובעברית פשוטה: עד הגבות, שעם הזמן יתחילו לצנוח לכיוון העפעפיים.

ומה הקשר לעניין הירידה באלסטיות של העור?
עם השנים, ואחרי שקראת את הפרק על העור את כבר יודעת, מאבד העור את גמישותו ומתחיל "להשבר". במקרה שלנו יתבטאו ה"שברים" האלה באותם קמטים שחוצים וחורצים את המצח לאורכו או לרוחבו,

להיווצרותם של הקמטים במצח יש עוד סיבה: כשאנחנו מרימים מבט כלפי מעלה, הנטיה הטבעית שלנו היא להרים גם קצת את הגבות. . הצניחה של הגבות גורמת לקושי בהרמת העפעף ואז באופן לא מודע אנו מרימים ביתר את הגבות, ומקמטים המצח התנועה הזו, שנועדה לאפשר לעפעף להפתח עד הסוף, איננה תלויה בגיל אלא באנטומיה. כלומר, במבנה הפנים והעין. כולם, ובכל גיל, עושים ככה.

ומה קורה כשאנחנו מרימים את הגבות? המצח כאילו "מתקצר" ואז נוצרים בו עודפי עור שהם הקמטים שאנחנו מכירים. חזרה על התנועה הזו – ובמהלך ההתבגרות שלנו אנחנו עושים אותה מאות אלפי פעמים - גורמת לקמטים להעמיק. הוסיפי על כך את הירידה הטבעית באלסטיות של העור, שלא מאפשרת למצח להמתח בחזרה עד הסוף, והנה לך עוד סיבה לירידת המצח והגבות.

מה עושה הרמת המצח והגבות למראה הפנים?
מיקום נמוך של הגבות בתוספת קמטים עמוקים במצח ובין העיניים יוצרים מראה "עייף", "עצוב", "זועף", או "כועס". הניתוח מסלק את המראה הזה.

כתוצאה מהרמת הגבות "מסולקים" רוב הקמטים מהמצח והוא הופך מתוח וחלק יותר. בנוסף לכך, בגלל שבניתוח מרימים גם את הצד החיצוני של הגבה, משיגים גם שיפור במראה הקמטים שבזוית העין.
שימי לב שאין כאן הבטחה לסילוק כל הקמטים מהמצח.

למה? מפני שלמרות ההחלשה המכוונת של שרירי המצח, וכדי שלא תאבדי את יכולתך להשתמש בהבעות פנים, נשארת בשרירים האלה איזשהי פעילות שגורמת לקמטים. אלה יהיו הרבה יותר עדינים, פחות עמוקים, ובכל מקרה עדיפים על פני מומיה מאובנת.

האם מספיק להרים את המצח והגבות כדי לסלק את המראה העייף?
תלוי מה גורם למראה העייף: האם זה מיקום הגבות? ואולי נעוצה הסיבה דווקא בכבדות העפעפיים או בשקעים שמתחת לעפעפיים התחתונים? בגלל השוני בסיבות (ובניתוחים המנסים לענות עליהם) חשוב מאוד לדון עם הפלסטיקאי על הבעיות האסתטיות המפריעות לך באיזור המצח-עפעפים- גבות.

כדי להבין איזה ניתוח את רוצה, את יכולה לבדוק מה מפריע לך.
האם את מרגישה שהעפעפיים שלך "כבדים", צנוחים או נפוחים? אם כן, סביר להניח שמה שאת מחפשת זה ניתוח עפעפיים.
האם כשאת מתאפרת, האיפור שלך "נמרח" פתאום גם במקומות שלא התכוונת אליהם, כמו ליד הגבה? גם הסימן הזה מתאים יותר לניתוח עפעפיים מאשר להרמת מצח וגבות.

אבל, אם מה שמפריע לך זה שהעיניים שלך נראות קטנות ולא "פתוחות", סביר להניח שניתוח להרמת הגבות והמצח יספק את רצונך.
לא פעם קורה שאנשים פונים לניתוח עפעפיים כשבעצם מה שהם "צריכים" זה הרמת גבות ומצח. לפעמים יכול ניתוח להרמת גבות ומצח לתת פתרון טוב יותר לשיפור המראה מאשר ניתוח עפעפיים או מתיחת פנים. מצד שני, אם המטרה היא לקבל מראה כללי צעיר יותר, אפשר לבצע את הרמת הגבות והמצח בשילוב עם מתיחת פנים ו/או עפעפיים.
ועכשיו ניסוי:

תני לאצבעות ללכת במקומו (של המנתח) ונסי למתוח את מה שמפריע לך.
אם את מניחה את אצבעותייך מעל הגבה, מרימה אותה כלפי מעלה ומוצאת את עצמך מחייכת בסיפוק מול המראה, סימן שניתוח להרמת גבות ומצח יעשה אותך מאושרת.

אם מה שאת עושה זה צובטת בעדינות חלק מהעפעף העליון שלך ורוצה לזרוק את עודף העור שנוצר בין אצבעותייך לפח, סביר להניח שניתוח עפעפיים יהיה הפיתרון שלך. וכן, לפעמים צריך שתי ידיים: גם להרים את הגבה וגם ל"זרוק" את עודף העור מהעפעף. המזל הוא שבמקרים כאלה לא צריך שני מנתחים. מספיק אחד, שיעשה ניתוח משולב.
טיפ:
 
אם את רוצה להיראות צעירה יותר אבל מוכנה "לשלם" רק מחיר של ניתוח אחד קטן, סביר להניח שניתוח להרמת גבות ומצח יהיה הבחירה הנכונה בשבילך. למה? משום שעינו של המתבונן בך נוטה להתרכז יותר באיזור העיניים, ולכן מראה צעיר ורענן יותר של האיזור כולו – מצח חלק, גבות מורמות ופחות קמטים קבועים (אלה שנשארים שם גם כשאת לא מחייכת) – יעשה בשבילך את העבודה. מלה של אזהרה, הרמה מוגזמת של העפעפים נראית גרוטסקית במבנה העין המערבית. במזרח לעומת זאת הגבות באופן טבעי במנח גבוה כ3סמ מעל לקו הריסים
Share by: