לאחר ניתוח הרמת מצח

לאחר ניתוח הרמת מצח
איך נראים מיד אחרי הניתוח?
כמו אחרי שחוטפים מכה בראש.
יש נפיחות קלה במצח וסביב העיניים. הנפיחות הזו, שמבליטה את המצח והגבות בערך בסנטימטר, נמשכת בין שבוע לעשרה ימים והיא מלווה גם בשטפי דם קלים שנראים כמו סימנים כחולים סביב העיניים. חוץ מאלה ישנם גם התפרים, שאותם מוציאים אחרי 7-10 ימים.

במקרים מסויימים, ורק על פי שיקול דעתו של המנתח, ישאיר המנתח גם צינור ניקוז קטן ודקיק שיוביל את הנוזלים העודפים שיצטברו אצלך במצח אל מחוץ לגוף. מדובר בצינור בקוטר של כ – 7 מ"מ שיצא מהשיער שבאיזור הרקה שלך. בסופו של הצינור הזה ישנו מיכל קטן שאוגר בתוכו את הנוזלים העודפים. בדרך כלל ישאיר לך המנתח צינור מספיק ארוך כדי שתוכלי להטמין את מיכל האיסוף בכיס המכנסיים שלך. את צינור הניקוז מוציאים בדרך כלל אחרי 24 שעות מתום הניתוח. אם תימצאי עדיין בבית החולים יוציאו לך אותו שם. אם תהיי כבר בבית, תצטרכי לגשת למרפאה של המנתח על מנת שהוא ישלוף את הנקז.
האם שליפת הנקז כואבת? זה בטח לא נעים, אבל אם הכאב רגעי. כלומר, כואב רק ברגע של משיכת הנקז החוצה. הופ, וזה עובר. חוץ מכל אלה, יש מנתחים שעוטפים את הראש והמצח בתחבושת למשך 24 שעות. לעטיפת הראש אין הצדקה רפואית של ממש והיא נועדה יותר "להרגיע" את המנותחות שחוששות מהמראה שלאחר הניתוח.

האם צריך לשכב אחרי הניתוח?
לא.

האם מותר להתרחץ ולחפוף ראש אחרי הניתוח?
אפשר ואפילו רצוי לחפוף את הראש יום לאחר הניתוח. למה? כדי שיהיה נקי. החפיפה עוזרת לנקות את שאריות הדם מהשיער, מנקה את החתך והתפרים, ועוזרת לתהליך ההחלמה יותר מכל המשחות. הברגים, הסיכות והתפרים לא מפריעים לחפיפה.

מתי אפשר לחזור לעבודה?
תלוי במידת המוטיבציה שלך.
אם נורא חשוב לך, את יכולה לחזור לעבודה כבר אחרי 3–4 ימים. מצד שני, אם שום דבר לא בוער לך – ואת גם לא ממש משתוקקת להסביר את פשר החבורות שעל פנייך – את יכולה להישאר בבית עד הוצאת התפרים (בין שבוע ל–10 ימים לאחר הניתוח).

מה לגבי פעילות פיזית?
העיקרון שצריך להדריך אותך הוא ש"לא יעלה לך הדם לראש".
בזמן מאמץ פיזי – ולא חשוב אם זה אירובי או ספונג'ה – עולה לחץ הדם, ובמקרה שלך זה לא טוב. עלייה בלחץ הדם עלולה לגרום לדימומים במהלך השבועיים הראשונים, ומזה צריך להמנע.

לכן, כל פעילות פיסית מתונה כמו הליכה, שטיפת כלים, גיהוץ או קיום יחסי מין מותרת. אחרי שבועיים ניתן לחזור לפעילות פיזית אירובית ואנאירובית (כמו הרמת משקולות או סחיבת ארגזים מהסופר). אחרי 6 שבועות אפשר לחזור לפעילות פיזית מלאה שכוללת הכל: קרב מגע, משחקי כדור, ג'ודו, כל מה שהיית רגילה לעשות לפני.
Share by: